afstand. Het eene oog van den proefpersoon wordt bedekt, terwijl de onderzoeker het hiertegenover gestelde oog sluit. De beide open oogen moeten elkaar fixeeren. Wanneer het gezichtsveld van de beide personen even groot is, zien zij de hand of het stokje tegelijkertijd verschijnen. Deze methode kan groote defecten in het gezichtsveld aan- toonen. 2. Een andere veel gebruikte methode is die met den campi- meter. Dit is een dof zwart bord, waarop de lijnen van een ster de meridianen aangeven, terwijl concentrische kringen met steeds toenemenden ouderlingen afstand de hoeken aanduiden die een peripheer gezien voorwerp maakt met de richting van de centrale fixatie. De proefpersoon zit op 25 cm van het bord en fixeert het mid delpunt van de ster. Men beweegt nu een voorwerp van de peri pheric naar het centrum. Zoodra het voor den proefpersoon zicht baar wordt, zegt hij ,,ja waarop de onderzoeker een krijtstreepje op het bord geeft. Dit doet men in alle meridianen en wanneer men die punten na afloop van het onderzoek met een lijn verbindt, heeft men den omtrek van het gezichtsveld. De methode wordt voornamelijk gebruikt bij zeer sterke beperking van het gezichts veld. Zij kan op verschillende manieren worden gewijzigd door de grootte van het bord en den afstand van den proefpersoon tot het centrum te veranderen. Ook kan men het bord in vier kantjes verdeelen waardoor na het uitzetten van het gezichtsveld, de oppervlakte kan worden berekend en vergeleken met die van' andere proefpersonen.. 3. De meest nauwkeurige uitkomsten worden verkregen door gebruik te maken van een perimeter. Dit instrument bestaat uit een halven, van metaal vervaardigden cirkel, die zoo kan worden rondgedraaid, dat men hem in de richting van eiken meridiaan kan stellen. De metalen boog is in graden verdeeld. Het hoofd van den patiënt rust op een kinsteun, het eene oog fixeert een witte stip, welke in het midden van den boog is aangebracht, het andere oog wordt bedekt. Men maakt nu met een, in een houder be vestigd, wit vierkantje van 1 cm* oppervlakte heen en weergaande bewegingen op den boog, peripheer beginnende en langzaam het centrum naderende tot de patiënt te kennen geeft dat hij iets waarneemt. Men noteert dit punt op een gedrukt schema. De proeven worden bij verschillende standen van den perimeter herhaald en de genoteerde punten met een lijn verbonden, waarna men den omtrek van het gezichtsveld heeft bepaald. De hier be schreven perimeter is de meest gebruikte. Een ouder model is de handperimeter, welke eveneens goede diensten kan bewijzen. Aan 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 52