dit apparaat zijn een handvat en een staafje bevestigd. In het midden van den metalen boog is een spiegeltje aangebracht, waar door het te onderzoeken oog kan worden gefixeerd. Door het toestel bij het handvat aan te pakken en den steun zoodanig tegen het jukbeen te drukken, dat het oog het midden van het spiegel tje fixeert, zijn slechts geringe bewegingen van het hoofd t.o.v. den perimeter mogelijk. Voor het doen van metingen bij personen, die een gasmasker dragen, moet in het gelaatstuk een opening worden gemaakt, waardoor het staafje, dat tegen het gelaat steunt, wordt aangebracht. Voor enkele bepalingen hebben wij van dit apparaat gebruik kunnen maken. Het meerendeel van de gezichtsveldbepalingen is echter ver richt met den zelfregistreerenden perimeter van het vliegmedisch laboratorium der L.A., waarvan het principe geheel overeen komt met de reeds beschreven perimeters, echter meer nauw keurige uitkomsten oplevert. Helaas leent het toestel zich slechts gebrekkig voor het doen van metingen bij personen die een gas masker in beschermingstelling dragen. Door het aanbrengen van een doelmatigen steun voor het hoofd van den proefpersoon kan hierin verbetering worden gebracht. 4. Een in de oorlogsjaren in Amerika veel toegepaste methode is die met een halve bolvormige kaart, waarop de meridianen zijn aangebracht. Deze kaart heeft een diameter van 6 voet en is vervaardigd van dik papier, gemonteerd op een netwerk van staal draad. In het middelpunt van den bol is een aan scharnieren bevestigde steun voor het hoofd aangebracht. Het hoofd van den proefpersoon wordt aan dezen steun gefixeerd, terwijl één oog wordt afgedekt. De proefpersoon geeft met een aanwijsstok aan tot hoever de lengte-meridianen worden gezien, hetgeen door den onderzoeker wordt genoteerd. 5. Bij onze onderzoekingen hebben wij voornamelijk gebruik gemaakt van een hand- en een zelfregistreerenden perimeter, welke meer nauwkeuriger uitkomsten opleveren dan de bepa lingen in het platte vlak. BEPALINGEN VAN HET GEZICHTSVELD BIJ NORMALE PERSONEN. In de eerste plaats zijn bepalingen verricht omtrent de grootte van het gezichtsveld bij normale personen, waarbij de fixatie van het hoofd op overeenkomstige wijze geschiedt als bij de later verrichte bepalingen van personen die een gasmasker in bescher mingstelling dragen (zie figuur 1). Uit deze onderzoekingen blijkt, dat het gezichtsveld der proef personen, dat is bepaald met den door ons gebruikten perimeter, binnen het normale vallende afwijkingen van het gemiddelde toont. 769

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 53