N neuszijde, T kant van het oor (temporale zijde). 2. Wordt daarentegen, zooals de tweede figuur (nr. 2) aan geeft uitsluitend het bovenste nasale quadrant afgedekt, dan is het richten alleen mogelijk door het aannemen van een ge dwongen houding. 3. Geheel onmogelijk wordt het richten indien behalve het bovenste tevens de helft van het onderste nasale quadrant wordt afgedekt (nr. 3). 4. Het richten in een gedwongen houding, zooals is vermeld onder punt 2, geschiedt op overeenkomstige wijze, wanneer, uit gezonderd de bovenste helft van het onderste nasale quadrant, het geheele glas is afgedekt. Uit deze proeven blijkt, dat het richten in een ongedwongen houding geschiedt met behulp van het bovenste nasale quadrant van het blikveld. Met de bovenste helft van het onderste nasale quadrant is het richten nog wel mogelijk, echter uitsluitend door het aannemen van een gedwongen houding. Het overige gedeelte van het blikveld heeft tijdens het richten geen beteekenis en kan ontbreken zonder dat de schutter er hinder van ondervindt. 5. Ten slotte is nagegaan welk gedeelte van het nasale bovenste quadrant, bij ongedwongen stand, tijdens het richten wordt gebruikt. Hiertoe wordt in de plaats van het rechter oogglas een in de montuur passende, zwarte, ronde metalen plaat van dezelfde grootte en vorm als het oogglas aangebracht, welke met stralen en concentrische cirkels in sectoren is verdeeld. Op de kruis punten zijn kleine gaatjes aangebracht, welke zijn genummerd (nr. 5). De proefpersoon tracht te richten en geeft aan, door welke gaatjes dit mogelijk is, door welke niet en door welke uitsluitend door het aannemen van een gedwongen stand. Is door een der gaatjes gericht en het nummer genoteerd dan wordt dit dichtgeplakt. Hieruit blijkt dat het richten op normale wijze mogelijk is indien het meest periphere gedeelte van het bovenste nasale quadrant (in nr. 6 gestippeld) van het blikveld intact is. Wordt dit gedeelte afgedekt, dan kan het richten in gedwongen houding geschieden met behulp van een meer naar het midden gelegen 774

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 62