terwijl kleef pleister strookjes in het centrum of aan de peripherie van het onbedekte gedeelte van het glas worden geplakt. Na het aanbrengen van een strookje wordt aan de schutters gevraagd om te richten. 7. Afgedekt gedeelte 2 temporale quadranten, Vz onderste nasale quadrant en het centraal gedeelte van de overige quadranten (nr. 13). Het richten is nog mogelijk onder den in 1 aangegeven stand. 8. Wordt daarentegen het meer periphere gedeelte van deze quadranten met concentrische ringen bedekt, dan is het richten niet mogelijk (afb. 14). Uit deze proeven blijkt, dat tijdens het richten van personen, die een gasmasker in beschermingstelling dragen, uitsluitend het periphere gedeelte van het bovenste en de helft van het onderste nasale quadrant worden gebruikt, en het overige gedeelte van het oogglas van geen beteekenis en zelfs nadeelig is, omdat het richten met opgezet gasmasker uitsluitend mogelijk is door een zijwaartsche en achterover beweging van het hoofd, waaraan paal en perk wordt gesteld doordat de oogglasvatting tegen de kolf stoot. Bij de schutters ontstaat de neiging om het gelaatstuk weg te duwen naar links boven, om hierdoor het nasale boven quadrant van hun blikveld te vergrooten. BESCHOUWINGEN. Wij hebben gezien, dat tijdens het richten onder normale om standigheden in hoofdzaak wordt gebruik gemaakt van het peri phere gedeelte van het bovenste nasale quadrant van het blikveld en dat een beperking hiervan aanleiding geeft tot moeilijkheden, waardoor het richten uitsluitend mogelijk is door het aannemen van een gedwongen houding. Voorts is aangetoond, dat door het dragen van een gasmasker in beschermingstelling een sterke be perking van het periphere gedeelte van het bovenste nasale qua drant van het blikveld ontstaat. Hieruit blijkt, dat het richten in ongedwongen houding van personen die een gemasker in be schermingstelling dragen onmogelijk is. Om het richten met opgezet masker mogelijk te maken wordt een gedwongen houding aangenomen, waarbij de oogglasvatting tegen de kolf van het geweer, c.q. de karabijn drukt, en ontstaat bij den schutter de neiging het gelaatstuk naar links boven te duwen waardoor zooals de fig. 5 duidelijk toont een verschuiving 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65