C. De L.A. een afzonderlijk wapen Evengenoemd volksraadsstuk vermeldt in dezelfde paragraaf D. Kort verband regeling voor Inheemsche militairen. Allereerst verwijzen wij hier naar I. M. T. 1937 Nr. 9 blz. 812-822. Thans bevat 3 sub b van de M. v. A. op de oorlogs- begrooting 1939 (Ond. 1. Afd. VIII stuk 6) het volgende 786 genie reorganisatie en uitbreiding van de genietroepen en verbetering van hun uitrusting treinen en troepen in tweede lijn verbetering der personeelvoorzie- ning door oprichting van reservekorpsen en van het korps Prajoda, door uitbreiding van de bestaande inheemsche korpsen en invoe ring van een kort verband systeem bij die korpsen defensiewerkenverbetering en uitbreiding van deze werken om belangrijke objecten, zoowel op Java als in de buitengewesten, de luchtverdediging inbegrepen. Bezwaarlijk valt nauwkeurig aan te geven, welk deel van boven genoemde voorzieningen op het oogenblik reeds is uitgevoerd. Ten aanzien van de vechtwagentroepen kan worden medegedeeld, dat spoedig tot bestelling van het materieel zal kunnen worden over gegaan. Verwacht wordt, dat voornoemde voorzieningen grootendeels in den loop van 1939 en 1940 en overigens in 1941 haar beslag zullen krijgen. De vraag, of de luchtstrijdkrachten van het leger in een afzonderlijk wapen dienen te worden ondergebracht, is bij het departement van Oorlog in studie. Een verder gaande reorganisatie, gericht op de instelling, in de toekomst, van een zelfstandige luchtmacht, staande naast de landmacht en de zeemacht, ligt daarbij echter niet in het voornemen. Kortverband-regeling. De zeer groote voldoening, betoond ten aanzien van het aangekondigde kortverband-instituut, waardeert de Regeering. De voorbereiding van dit instituut is nog niet zoo ver gevorderd, dat thans reeds terzake in bijzonderheden kan worden getreden. Naar aanleiding van de gestelde vragen kan echter worden medegedeeld, dat in overweging is een stelsel op de volgende grond slagen regionale recruteering zooveel mogelijk uit de gevestigde bevolking (blijvers) intellectueele eischen in overeenstemming met den aard van de te vervullen functiën eerste oefening van enkele jaren, gevolgd door eenige jaren in reserve (op deze wijze wordt uit de „vrijwilligers met kort verband" „geoefend Inheemsch reserve-personeel" gevormd). De invoering geeft der Regeering geen aanleiding Haar standpunt ten aanzien van de dienstneming door Indo-Chineezen te wijzigen zij zullen, evenals andere uitheemsche onderdanen-niet-Nederlan- ders, voor bedoeld kortverband evenmin in aanmerking komen als voor een verband als beroepsmilitair. Aangezien het bij dit stelsel gaat om vrijwillige dienstneming van een in verhouding tot het zielental der bevolking en de sterkte der

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 74