792 alweer een „pantserafweerplan" worden ontworpen, zegt een onbekende S. in M.W. Mei 1938 nr. 47. Uit dit plan moet duidelijk blijken, welke ter reinen vóór de hwl. „panzersicher" zijn en welke door pionierwerkzaam heden „panzersicher" gemaakt zijnoverigens komen hierop voor de strooken, welke door het pag. vuur bestreken worden. Uit de gegevens moet zijn te lezen, in welke lijn een pantseraanval tot staan meet worden gebracht (de pantserafweerlijn), hetzij door vuur, hetzij door terreinhin- demissen. Het samenstellen van het pantserafweerplan en de vaststelling van de pantserafweerlijn moeten, op aanwijzingen van den A. B., door den pag.cdt. in nauwe samenwerking met den pionieredt. geschieden slechts door deze werkwijze wordt èn van het pag. èn van de pioniers het grootste voordeel getrokken. Nauwkeurig wordt te voren nagegaan, op welke wijze de natuurlijke hindemissen door kunstmatige kunnen worden aangevuld. Men denke er echter aan, dat niet alleen die hindemissen van belang zijn, welke het terrein voor pantserkrachten ondoorschrijdbaar maken, maar dat ook groote waarde moet worden toegekend aan hindemissen, welke de snelheid van vewn. aanzienlijk verminderen waardoor het eigen pag. meer gelegenheid heeft om te vuren zooals overschrijdbare loopgraven, granaattrechters, muren van geringe hoogte enz. Deze moeten ook op het afweerplan worden aangegeven. In dit verband moet ook op de waarde van mijnenvelden worden gewezen. Vaak wordt het nut hiervan in twijfel getrokken omdat de art. door het afgeven van vuur de mijnen tot detonatie kan brengen, doch men vergete niet, dat dit veel munitie kost en dat de ontstane trechters het aanvalstempo aanzienlijk verminderenbovendien gaat door het art. vuur de verrassing voor een groot deel verloren. Nadrukkelijk wijst S. er op, dat de pioniers niet „in der Nahe der ein- zelnen Panzerabwehrgeschütze" moeten worden gebruikt (de daar te ver richten pionierwerkzaamheden geschieden door den troep zelf), doch de pionieredt. moet bij het samenstellen van het afweerplan nagaan, op welke wijze de pioniers het beste kunnen medewerken bij het „panzersicher" maken van de stelling, dus van nut kunnen zijn voor het geheele onderdeel. Dit zal meestal zijn door het aanleggen van kunstmatige hindemissen. Men vermijde hierbij echter bij elk bat. een sie. of bij elke cie. een gp.pioniers in te deelen, „weil dann nirgends etwas Ordentliches geschaffen werden kann". Met het belang van een pantserafweerplan kunnen wij geheel instemmen ook voor ons zal deze werkwijze aanbeveling verdienen, wanneer wij straks over pag. beschikken. Opname in het vuurplan waarvan het eigenlijk een onderdeel uitmaakt komt niet aanbevelenswaard voor, daar dit hierdoor te overladen zou worden. Slechts door een afzonderlijk pantser - afweerpan zal de troepenedt. een duidelijk inzicht in dit onderdeel van het afwerend vermogen van de stelling krijgen. De waarde van 2 cm tankbuksen. Terecht merkt de Wehrtechnische Monatshefte van Mei 1938 op, dat de inf. zich vaak op zich zelf aangewezen zal gevoelen in den strijd tegen pantserkrachten ook wanneer achterwaarts pag. is opgesteld wanneer zij zelf niet over een krachtig bestrijdingsmiddel beschiktdit moet door één man kunnen worden bediend en tot het moment van gebmik gemakkelijk te verbergen zijn. S. beveelt invoering van de 2 cm Solothum tankbuks aan, welke tot op 500 m het pantser van lichte vewn. doorboort en be paalde deelen van zware tanks ernstig kan beschadigen. Ajweermaatregelen dioor den troep teg,en alanvallen uit de lucht. Hoewel het desbetreffende artikel van ov. Greiner in M. W. Mei 1938 nr. 45 niet veel bijzonderheden brengt, verdient vermelding toch aanbeve ling, daar er o.i. terecht sterk de nadruk op wordt gelegd, dat ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 80