793 bij oefeningen nooit vergeten mag worden „dasz marchierende Truppen, wenn nicht die Wetterlage dagegen spricht, immer mit feindlichen Flieger- angriffen rechnen mussen". Ook wij mogen bij onze oefeningen dezen raad ter harte nemenhet treffen van maatregelen tegen luchtgevaar moet niet iets bijzonders zijn, doch bij elke gevechtshandeling moet men hier mede rekening houden. Slechts op deze wijze voorkomt men, wanneer eenmaal werkelijk vij. vlgn. boven onze troepen verschijnen, een paniek en hiermede is reeds zeer veel gewonnen. Op kalme, ordelijke wijze moeten de daarvoor aangewezen wapens zoo snel mogelijk in stelling worden gebracht. Opmerkelijk is, dat zoowel in dit als in andere artikelen, op de groote waarde van kalm, goed gericht geweervuur wordt gewezen. In het zelfde tijdschrift treffen wij een aanhaling uit Krassnaja Swjesda aan, lui dende „Spanje. De luchtdoelbestrijding door geweer- en mitr. vuur had dikwijls veel succesin het algemeen werd het geweervuur in salvo's afgegeven, doch ook wel door enkele scherpschutters". Geschut tegen pants erstr ij dkrachten. Kap. Dr. Korman merkt in M.W. van Juni 1938, nr. 49 op, dat noch de inf., noch de art. in staat is een „Panzergroszangriff" af te weren. Om dit met zekerheid v.z.v. men menschelijker wijs van zekerheid kan spreken te doen, wordt een afzonderlijke formatie die Nahkampfartillerie noodig geacht. Wat S. hieronder verstaat en het tactisch gebruik daarvan is besproken in I.M.T. 1938, nr. 4 blz. 390 en nr. 5 blz. 478. Thans worden de volgende onderwerpen besproken Kunstmatige hindernissen kunnen in den bewegingsoorlog weinig krachtig zijn, wegens gebrek aan tijd. Transportmoeilijkheden verbieden een ruim gebruik van mijnen. Ook voor de verdediging voelt S. niet veel voor mijnen wegens de bekende bezwaren zij beperken de eigen bewe gingsvrijheid en kunnen door art. gemakkelijk worden opgeruimd, waarbij zij door detonatie de uitwerking van het vij. projectiel nog vergrooten. Begeleidende art. voor bestrijding van pag. zal moeten zijn art. met „Selbstfahrlafette" of een tank met een kanon, welke tank dan meestal minder gepantserd zal moeten zijn dan een gewone vew. Zulke wapens in de voorste lijn der vewn. zijn zeer trefbaar en op een met rook en nevel bedekt slagveld zal het voor hen niet eenvoudig zijn, goed gedekt pag. op te sporen. Daar vew. aanvallen over een zeer breed front zullen plaats hebben mag van opstelling van begeleidende art. op de vleugels ook niet veel worden verwacht. „Die gepanzerte Begleitartillerie ist, gegenüber einer ausreichenden und gut geleiteten Panzerabwehr, eine Verlegenheitserfindung, die ihre Schwachen auch ihren Anhangern offenbart". De vuurwals stamt uit den stellingoorlog. In den bewegingsoorlog beschikt geen leger hiervoor over voldoende art. en munitie. Om deze te eischen voor een vew.aanval, staat gelijk met aan de art. eischen stellen, welke zij niet kan vervullen. Ook van de bestrijding van pag. door vlgn. verwacht S. niet veel. Dat dit geschut zwijgt tot de tankaanval losbreekt en dus te voren door vlgn. niets wordt waargenomen is duidelijk. Dat echter ook daarna aan het succes van vlgn. moet worden getwijfeld i.v.m. het gereedstaande ld. geschut, den korten tijd welke beschikbaar is en gebruik van rook en nevel, kunnen wij niet geheel onderschrijven. Zeer zeker zullen er vlgn. werden neergeschoten en zal het pag. gedeeltelijk ongeschonden uit den strijd komen, doch welk wapen lijdt geen verliezen en behaalt 100 succes? Een moeilijke factor zal echter zijn het bepalen van het juiste tijdstip, waarop de vlgn. moeten worden ingezet. Nevel kan voor den vew.aanval wel gunstig zijn, doch het wordt voor de eigen wapens ook veel moeilijker om te steunen bovendien zal dikwijls de verdediger minder van het voorbereidend art. vuur te vreezen hebben. Een verrassing kan voor den aanvaller gemakkelijk in een verwarring

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 81