796 ongewijzigde as gemonteerde autowielen. Laadplanken van 45 X 10 cm, lang 3.6 m dienen tevens als overbruggingsmaterieel. Een bezwaar van deze vervoerwijze is het hooggelegen zwaartepunt van het geheel, hetgeen de beweeglijkheid in het terrein vermindert. Hieraan is slechts tegemoet te komen door wijziging van de laadbak. Een betere, thans in beproeving zijnde, oplossing is volgens S. mogelijk door gebruik van een reeds in Canada ingevoerden „Martin-Parry adapter" welke toelaat, autowielen op de bestaande affuitassen te plaatsen. Tactisch gebruik. Gnl. Marx maakt in M.W. 47 eenige algemeene opmerkingen betreffende de Artillerie irn Begegnungsgefecht. Volgens een bijgevoegde schets zou de div.art. bestaan uit 1 reg. van 9 bijn. vd. of It.hw. en 1 reg. van 3 afdn. a 2 bijn. 15.5 hw. en 1 bij. 10.5 vd. (Verg. W.J. 1937, blz. 109). De gebrui kelijke wijze van inzetten ishet zw. reg. vormt de „Feka", d.i. greep voor vuur op groote afstanden 1 bij. 10.5 vd. komt zoo spoedig mogelijk in stelling. Het lt. reg. vormt de „Naka", art. voor rechtstreekschen steun 2 afdn. onder den reg. cdt. steunen het zwaartepunt-inf.reg., de 3e afd. het nevenreg. In het door schrijver behandelde geval moet de reg. inf. een hoogterug overschrijden. Dit is immer een hachelijk momentop de naar eg. zijde gekeerde helling kan de eg. art. goed steunen terwijl die des vijands als regel weinig afbreuk doetna het overschrijden van den kam keeren de rollen echter om. Dit verklaart het in den wereldoorlog herhaaldelijk voorgekomen feit, dat een rug meermalen van partij ver wisselde terwijl nochtans geen der tegenstanders aan de andere zijde ver mocht af te dalen. Ten einde dit te kunnen bereiken, dient de infanterie na het vermeesteren van den kam „indirect" te worden gesteundFeka en Naka richten zich te zamen tegen de vij. art. Dezelfde schrijver behandelt in genoemd tijdschrift in de rubriek Bücherschau het Russische gevechtsvoorschrift voor de artillerie. Onder art. verstaat men hierin niet alleen de div.art., doch ook het ld.- en pa.gs. en eveneens het bat.- en reg.gs. bij de inf. De kleinste „eenheid", de bij., wordt bij de batn. als regel, bij de regn. minder vaak, bij de div.art. slechts bij hooge uitzondering opgelost. De div. art. vormt de „Naka", de L.K. art. de „Feka" van laatstbedoelde art. krijgt elke div. als regel 1 gp. toebedeeld. Men kent de volgende vuurvormenneutraliseerend vuur, vemielings- en vemietigingsvuur en „Sperrfeuer" het laatste ligt stil (afsluitingsvuur) ter afweer van vij. inf.avn., of verplaatst zich (vuurwals) ter ondersteuning van een aanval. Geschiedt deze met vewn., dan ligt het vuur 2' op elke lijn en verspringt op een teeken van den vewn.cdt. over een afstand, dien deze in 3' afleggen. Zoodra deze sprengen 500600 m groot worden, werkt de art. z.m. in echelons. Ter ondersteuning van een aanval zonder vewn. zijn per km aanvalsfront bij 1, 2 en 3 uur durende inleidende beschieting noodig (de reg.art. van de inf. inb.) onderscheidenlijk 60—80, 40—60 en 3040 stun, en bovendien 1% bij. per vij. bij benevens bijn. voor het schieten van bressen in hindernissen. (Ter vergelijking geeft gnl. Marx op, dat tijdens een D. aanval op het Westfront op 27 Mei 1918 per km 80 stun, beschikbaar waren en bovendien nog mijnenwerpers voor het schieten van bressen). Indien met vewn. wordt aangevallen, kan met een geringer aantal stun, worden volstaan. S amenw erking infanterie -artillerie. In Zusamenwirken von Infanterie und Artillerie (M.W. 40reageert luit.-kol. Lancelle op vrij scherpe wijze op de voorstellen inzake min of meer permanente indeeling van art. bij de inf. z.i. zijn goede opleiding en oefening alleen gewaarborgd indien deze in handen blijven van afd.- en reg.cdt., D.A.C. en I.d.A. Ook verzet S. zich tegen het stellen onder de bevelen van de inf. hierdoor wordt de inf.cdt. belast met grootere verant woordelijkheid (volgens de D. voorschriften o.a. met die voor de vbn

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84