een afstand afgelegd van 2500 m. Wanneer we nu om den afwerp- kring een cirkel trekken, welke daarvan 2500 m verwijderd is, dan ontstaat een ringvormig gebied. Elk vliegtuig, dat binnen dit gebied komt moet in elk geval worden afgeschoten. We zullen dit gebied den gebruikelijken naam geven van de kritische zóne. (fig. 1 t/m 5 A-B). Nu wijkt deze aanname niet zoo veel af van de Amerikaansche van een run van 45", want op den afstand waarop deze run wordt ingezet, bedraagt de vluchttijd ongeveer 15", zoodat indien we het eerste schot afgeven op het moment dat de run begint, het doel toch ook niet langer dan ongeveer 30" werkelijk onder vuur ligt. We zullen nu nagaan, waar de batterijen het beste kunnen worden opgesteld en daarvoor aannemen, dat we voor de verde diging van een vast object beschikken over 4 batterijen, wat wel een minimum geacht mag worden. In fig. 2 is aangenomen, dat de batterijen zijn opgesteld op de buitenste grens van de kritische zone en regelmatig om het object gegroepeerd. We zien dan, dat het grootste gedeelte van de kritische zone slechts bestreken wordt door 1 batterij, terwijl het overige gedeelte door 2 batterijen wordt bestreken. Deze wijze van opstellen is niet gunstig, want indien een batterij uitvalt, ontstaat een onbestreken corridor, waarlangs de vijand ongehinderd kan aanvallen. Bovendien heeft deze opstelling nog het volgende nadeel. Een op de batterij aankomend vliegtuig moet zooals we reeds zeiden onder vuur worden genomen op het moment dat de kritische zóne bereikt wordt, maar op dat moment is het juist recht boven de batterij gekomen en dus in den dooden kegel van het geschut, want de grootste elevatie is ongeveer 85°. Doch erger is, dat het vuurleidingstoestel even voordat het doel de buitenste grens bereikt, het volgen van het doel moet onderbreken, 180° moet omdraaien en daarna weer het doel opsporen en volgen. Hiermede gaat tijd verloren en alvorens het doel weer onder vuur kan wor den genomen zal reeds een goed deel van de kritische zóne zijn doorvlogen. Ook in het gunstige geval dat, reeds vuur kan worden gebracht alvorens het doel de kritische zone heeft bereikt moet dit vuur onderbroken worden. De vijand weet dit evengoed als wij, en tenzij andere factoren hem ertoe dwingen om uit een andere richting aan te vallen, zal hij dit zeker uit de hierboven genoemde richting doen. Fig. 1 toont ons, dat een opstelling als hier aangegeven, veel gunstiger is. De batterijen staan nu op den afwerpkring opgesteld. Een klein gedeelte wordt door 1 batterij en een zeer groot gebied door 2 batterijen bestreken, terwijl voorts nog een gedeelte onder het vuur van 3 batterijen ligt. (De arceering in zoodanig gekozen -dat enkele arceering aangeeft vuur van 1 batterij, dubbele arcee- 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 8