802 Luchtbescherming. Luchtgevaar 1938. Algemeene waarschuwingsdienst tegen Luchtaanvallen. Hoe kunnen radio-zendamateurs in den waarschuwingsdienst worden ingeschakeld of daarnaast hun steun verleenen Schrijver geeft allereerst eenige grondslagen, waarop elke waarschuwings dienst gebaseerd moet zijn, n.l. 1. Zoowel voor de luchtverdediging als voor de luchtbescherming is het van belang, dat in oorlogstijd het overschrijden van de grens zoo spoedig mogelijk wordt gemeld 2. Daartoe dient men te beschikken over een organisatie, welke in staat is deze grensoverschrijdingen te constateer en 9. Door een betrouwbaar verbindingsmiddel moeten de berichten worden doorgezonden naar een of meer berichtencentrales, waar de meldingen door deskundig personeel op haar waarde, juistheid en beteekenis kunnen worden beoordeeld 4. Men dient te beschikken over een goed verbindingssysteemhet moet mogelijk zijn in den kortst mogelijken tijd de meldingen door te geven aan zooveel mogelijk instanties. Aan de hand van deze grondslagen heeft zich in Ned. in den loop der jaren het Vrijw. Lst.korps Lw.dienst ontwikkeld. Thans ruim 3400 vrijwil ligers, die in oorlogstijd een groot aantal uitkijk en luisterposten bezetten. Zij melden hun waarnemingen tf. aan de berichtencentrales (tevens centra van luchtverdediging), die weer door een systeem van ringlijnverbindingen elke melding gelijktijdig ontvangen. Verdere distributie door tf. of radio zender. Aangezien deze luchtwachtdienst in de eerste plaats de luchtver dedigingsorganen waarschuwt, zijn de luchtbeschermingsorganisaties niet tevreden. Bij een aantal oefeningen werden radio-amateurs ingeschakeld als proef, hetgeen uitstekend voldeed. M.b.v. korte-golfzender gaan de berichten naar het basis-station. De resultaten hebben geleid tot het oprichten binnen de Ned. Ver. voor Int. Radio-Amateurisme (N.V.I.R.) (met uitsluiting van de zendamateurs van andere soortgelijke vereenigingen) van een onderorganisatie n.l. het Ned. Luchtbeschermingsnet (N.L.N.) Deze organisatie dient voor oefening van de luchtschermingsorganisatieszij helpt mede de gemeentelijke instanties tijdig te waarschuwen voor gevaar. Speciale zendoefeningen werden ge houden met zeer mooie resultaten (48 sec. meldingstijd voor een bericht). S. stelt de vraag: „Wat nu?" De luchtwachtdienst vervangen door een groep radio-amateurs Het is niet te verwachten, dat de luchtwachtdienst het tf.vb.systeem over boord gooit. De aanvaller kan de radio-berichtgeving verstoren, terwijl bovendien aanvallende vliegtuigen berichten kunnen op vangen en zich daarop kunnen oriënteeren (de berichten toch melden plaats en tijd waarop de vlgn. worden gezien). S. komt dan ook tot de conclusie, dat waarschijnlijk niet zonder gegronde redenen alle Eur. mogendheden hun militaire lw.organisaties met tf.vbn. hebben uitgerust. Maar wat nu met radio-amateurs Men zal volgens S. andere wegen moeten bewandelen, n.l. 1. indeeling bij militaire luchtwachtposten, dus verdubbeling van de vb. 2. indeeling in een afzonderlijke organisatie uitsluitend ten dienste van de 1b. 3. indeeling bij de gemeentelijke lb.organisaties t.b.v. een intercommunalen waarschuwingsdienst. S. neemt vervolgens deze 3 mogelijkheden in beschouwing. ad. 1. dit is niet onuitvoerbaar, tenminste indien beschikt zou kunnen worden over 300 a 400 amateurs en 80 a 100 korte-golfzenders een militaire verbintenis als landstormvrijwilliger is noodzakelijk voor alle vereenigingen moet de mogelijkheid tot deelname worden opengesteld

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90