803 ad. 2. neen de verdediging en bescherming van het land eischen con centratie van alle krachten ad. 3. dit biedt mogelijkheden mits men de beschikking heeft over een goede organisatie, die volgens S, van Regeeringswege ter hand moet worden genomen. Resumeerende komt S. tot de conclusie, dat het aantal aanwezige bekwame en betrouwbare radio-amateurs beslissend zal zijn voor de vraag of van hun medewerking gebruik kan worden gemaakt voor de doeleinden genoemd onder 1 en 3. Zijn er te weinig amateurs, dan de militaire luchtwachtdienst uitsluitend t.b.v. de lvdd. en de intercommunale waarschuwingsdienst uit sluitend voor de lb. Bij dit artikel werd wat langer stilgestaan aangezien dit vraagstuk thans de aandacht heeft van de Centrale Inspectie voor de Lucht bescherming bij het Dep. BiB.. O.i. is het zeer wenschelijk de radio-amateurs in Indië en dat zijn er velen in te schakelen, in ieder geval aan e.e.a. aandacht te schenken. Op verschillende plaatsen in Indië wordt door amateurs geëxperimenteerd. Men zou zich met bestaande vereenigingen in verbinding kunnen stellen. Hauptman I. D. R. Heinich von Porozlay vertelt vervolgens iets over den lbd. in Hongarije. In 1935 verschenen de eerste wettelijke voorschriften. Scherp onderscheid wordt gemaakt tusschen ambtelijke en civiele lb. De zorg voor de bescherming buiten de woonhuizen berust geheel bij de overheid. De voorlichting van scholen en van de burgerij in het geheele land, de ontruiming van zolders, de instructie en organisatie der z.g. „Hauswarte" kortom de zelfbescherming is de taak van de lb.vereeniging, die haar taak vervult op aanwijzingen van het Min. voor Landsvdd. Ondervoorzitter is de huidige cdt. der lvdd. tevens vertegenwoordiger van het Min. voor Landsvdd. Het bestuur organiseert het geheele lb.werk in het landhet land is verdeeld in zeven kringen, welke overeenkomen met de centra voor landsverdediging. Daarnaast is er nog een achtste centrum n.l. de hoofdgroep der ver. te Budapest, welke de bescherming van Groot-Budapest te verzorgen heeft, (li/2 mm. inwoners). De fin. toestand der vereeniging is nauwelijks bevredigend. In den aanvang had zij een kleine rijkssubsidie (waarom geen doorloopende subsidie N. dz. m. is een doorloopende subsidie de eenige goede oplossing, aangezien men om iedereen lid te doen worden, slechts zeer lage contributies kan vragen). De Luchtbeschermingsdienst in Turkije. De Turksche Reg. heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het volgen van een cursus in de lb. verplicht wordt gesteld voor ten minste 2 leden van ieder gezin. Tot dusver hebben 150.000 personen, dus nagenoeg 25 van de bevolking van Istamboel deze verplichting nagekomen. Ruim 40 der cursisten bestond uit vrouwen en meisjes. Ook wij zullen hiertoe moeten komen. Thans worden voor elk jaar eenige cursussen te Bandoeng gegeven, teneinde personen op te leiden, die Hd.lbd. moeten bijstaan in zijn moeilijke taak. Dit is onvoldoende wij zullen hier moeten komen tot de oprichting van een lb.school, die het geheele jaar doordraait. Deze school moet uiteraard beschikken over goede instruc teurs en ruim van luehtbeschermingsmaterieel zijn voorzien. In een afzon derlijk artikel zal op „de organisatie van de Luchtbescherming in Ned.- Indië nader worden teruggekomen. De bescherming van kunstschatten. Door het Min. van Bin. Zaken (Ned.) werd een bijzondere commissie ingesteld om de bescherming van kunst schatten (wet van 29 Apr. 1936, artikel 1 ad K.) in details te regelen. Ook in Indië zal men dit vraagstuk onder oogen moeten zien (oude archieven, musea e.d.). De commissie voor de wettelijke regeling is 28 Juni j.l. door den Dir. B.B. geïnstalleerd. Zij is onmiddellijk haar werkzaamheden aan gevangen. Ook de bescherming van kunstschatten zal.haar aandacht moeten hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 91