804 Gasschutz und Luftschutz 1938. 3 Maart 1938 werd door gnl. Milch de eerste steen gelegd voor de Rijkslb.school. Waar Duitschland op het gebied van de 1b. een zeer vooraanstaande plaats inneemt is het wel opmerkelijk, dat men eerst nu hiertoe overgaat en jaren lang genoegen heeft genomen met het onderbrengen van de lb.school in een schoolgebouw in het N.O. van Berlijn. Uit het Buitenland. Zweden. De gasmaskerfabriek te Brastad kreeg de eerste staatsbestelling voor de levering van 276.000 gasmaskers. De fabriek heeft een capaciteit van 400 maskers per dag. Maandelijks worden 10.000 stuks afgeleverd. Zij zijn bestemd voor het actieve personeel van den luchtbeschermingsdienst. De prijs bedraagt 22 kronen (rond 14 R.M.). Rusland. In Januari kwam in Moskou onder voorzitterschap van Stalin de vdd..raad bijeen. Er werd vastgesteld, dat voor de bevolking van de grensgebieden 25.000.000 gasmaskers ter beschikking zouden worden gesteld. De lb. van de burgerbevolking in deze gebieden moet tot den hoogsten graad van volmaking worden opgevoerd. Luchtbescherming in Ned.-Indië. In de door de Reg. aangewezen plaatsen, waar de lb. moest worden georganiseerd t.w. Soerabaja, Batavia, Bandoeng, Balikpapan, Tarakan, Ambon, Malang, Madioen, Scerakarta, Jogjakarta, Semarang, Cheribon, Tjilatjap, Makassar en Manado is thans de lbd. geor ganiseerd. In het grootste gedeelte van deze plaatsen zijn reeds hdn. benoemd. Met de opleiding van de verschillende hulpdiensten werd een aanvang gemaakt. Er wordt thans een aanvang gemaakt met de organisatie van de Ib.kringen (Java telt er 11). De organisatie van de kringen Soerabaja, Malang en Madioen is gereed. 20 Juni j.l. is door den Directeur B.B. de commissie voor de wettelijke regeling geïnstalleerd. Zij is onmiddellijk haar werkzaamheden aangevangen. Medio Juli is wederom een aanvang gemaakt met de gascursussen voor burgers aan de militaire gassehool te Bandoeng. In totaal worden 6 cursussen gehouden van 14 dagen. B. Landsverdediging. De correspondent te Honoloeloe van het Ned.-Ind. dagblad „Het Nieuws v.d. Dag" verstrekte in de editie van 14 Juli j.l. enkele gegevens betreffende de door de Ver. St. v. Am. in den Grooten Oceaan vooruitgeschoven steun punten voor bombardeervlgn., zich als een enorme gordel uitstrekkende van Alaska, midden door den Grooten of Stillen Oceaan tot de Samoa-eil. groep. Deze steunpunten zijn al naar hunne geschiktheid ingericht tot bases zoowel voor meermotorige landbommenwerpers als groote vliegbooten, deze laatste hoofdzakelijk voor de strategische zeeverkenning. Middelpunt van deze belangrijke defensielinie is Hawaï, het „Gibraltar van den Pacific"1)Als een beschermende halve cirkel ligt om Hawaï de naar het W. vooruitgeschoven defensie-lijnMidway-Island, Wake-Island, How- land, Canton-Island en Pago-Samoa. Op Midway-Island bevindt zich reeds een luchthaven voor de vlgn. van de AmerikaAzië lijn. Op rond 1000 mijlen Z.W. van Midway, ongeveer in het midden tusschen Midway en Guam (de meest W. vooruitgeschoven vloot- tevens vliegbasis), ligt het atol Wake-Island, dat eveneens reeds een luchthaven is van de Pan- American Airways. Voorts heeft deze maatschappij dezer dagen van het Am. ministerie de concessie verkregen Canton als vlg.basis in het lucht verkeer tusschen Honoloeloe en Nw. Zeeland te gebruiken. Op de Samoa- 1) Men zie de „Kaart v.d. Grooten of Stillen Oceaan en omliggende landen", schaal 1 25.000.000 Uitgave I.K.V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 92