805 eiln. groep bevindt zich thans een Am. luchtvaartcommissie om den aanleg van een luchthaven te Pago, een eil. van deze groep, voor te bereiden. Voorts is Am. in onderhandeling om de zich in particulier bezit bevindende Palmyra-eiln., rond 1000 mijl ten Z. van de Hawaï-groep gelegen, aan te koopen voor aanleg van vlg.bases. Alle vorengenoemde luchthavens zijn reeds of worden voor militair gebruik ingericht. Van Palmyra loopt een tweede defensielijn over Johnston-Island naar Midway-Island. Het Johnston-eil. wordt eveneens tot militaire vlg.basis ingericht. De def.lijn loopt voorts naar het noorden aver rond 1550 mijl open zeegebied naar de Aleoeten bij Alaska, waarvan het uiterste eil. Attoe tot een vlg.steunpunt zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling in dit eilandlooze zeegebied in voorkomend geval vliegkampschepen als drijvende vlg.bases op te stellen, beschermd door zeestrijdkrachten. Andere vlg.steunpun'ten in het Aleoeten-Alaska gebied zijn de eiln. Kiska, Adak, Dutch Harbour tevens eerste vlootbasis der V.S. in Alaska het eil. Kodiak en het eil. Sitka in de Golf van Alaska, De keten van vlg.steunpunten strekt zich vervolgens uit langs het Am. vasteland over Sandpoint bij Seattle aan de grens van Br.Columbia, verder over Almeda Air bij San Francisco, Reeves Field bij San Pedro, tot de oorlogshaven Diego aan de grens van Mexico. Zoo zijn derhalve de V.S. met groote voortvarendheid doende zich tot ver in het westen van den Grooten of Stillen Oceaan bases te verschaffen voor het optreden van hun luchtstrijdkrachten (vliegbooten en landbom- menwerpers). Wel een bewijs, welk een groote militaire beteekenis ook door deze zee-mogendheid wordt gehecht aan het luchtwapen (met inbegrip van den bommenwerper) als middel van defensie en dat deze Staat niet aarzelt haar vasteland te beschermen door ver vooruitgeschoven achtereenvolgende defensielinies van vlg.bases. Dat deze bases springpunten zouden kunnen vormen voor een vij. inval met luchtstrijdkrachten, wordt blijkbaar niet gevreesd. A fortiori zijn o.i. vorenstaande beginselen van toepassing op de vdd. van onze gewesten met luchtstrijdkrachten, waarbij de beteekenis van de eiln. in de buitengewesten voor de inrichting van vlg.bases, o.m. met betrekking tot de verdediging van Java, voor oogen dient te worden gesteld. In de „Spectatoriale beschouwingen" van de M.S. Juni 1938 wijdt de betrokken medewerker in een hoofdstuk „Materieeltekort bij de Zeemacht" tevens enkele beschouwingen aan de defensie van Ned.-Indië. Het spijt ons te moeten verklaren, dat wij de beschouwingen van S., waarin hij blijk geeft van een eenzijdige „maritieme visie" op dit vraagstuk, niet kunnen onderschrijven. S. stelt zich eersten op het standpunt dat het tot de uit sluitende taak van onze weermacht behoort de neutraliteit in een conflict tusschen andere mogendheden te handhaven. Hoewel S., in den aanvang min of meer uitvoerig betoogt, dat gelet op de politieke strevingen van Japan en op de onderlinge verhoudingen der Pacific-Grootmachten, Ned.- Indië in het belangencentrum van het Verre Oosten is gelegen, acht hij blijkbaar een rechtstreekschen aanval op gebiedsdeelen van onze gewesten met het doel c.q. als preventieve maatregel de hand te leggen op strate gisch belangrijke punten, niet „im Frage" te komen. En toch zijn juist derge lijke agressies feitelijk „neutraliteitsschendingen" van den meest ernstigen aard hiertegen zullen wij dus in de eerste plaats hebben te waken, ook al omdat dergelijke ondernemingen voor de handhaving van ons gezag in deze gewesten het gevaarlijkst zijn, daar zij verrassend, als een strategische overvalling, zullen plaats vinden. Krachtige bescherming tegen schending van onze souvereiniteit door een agressor, die inbezitneming van grond gebied beoogt, treedt dus op den voorgrond de weermachtsmiddelen dienen er derhalve op gericht te zijn deze bescherming op de meest doeltreffende wijze te waarborgen. Aangezien verdediging van grondgebied verdediging te land dus onbetwistbaar legertaak is, of dit grondgebied nu tot Java

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 93