808 Vooruitzien was noodigvoorbereiding was niet alleen noodig voor omstandigheden welke konden worden voorzien, maar ook voor onverwachte ontwikkeling van den strijd en de zich daardoor plotseling voordoende aanvragen tot aanvulling van legerbehoeften. S. geeft een beeld van de geweldige personeelsuitbreiding welke gedurende den strijd plaats moest hebben. Het transportwezen vereischte eveneens een goede organisatie. Door de schepen, welke personeel en materieel van Italië naar Afrika overbrachten, werden in totaal 665 reizen gemaakt; alleen aan materieel werd vervoerd 976.300 ton. Aan Intendance artikelen werden o.a. verzonden 62,300 ton bevroren vleesch, 20,4 millioen blikken geconserveerd vleesch, 4,8 millioen flesschen mineraalwater, 44 millioen flesschen limonade. Voor het vervaardigen van uniformen, werden ruim 25 millioen yards van verschillende stoffen gebruiktaan de troepen werden gedurende de expeditie 4,7 millioen paren schoenen verstrekt. De beteekenis van de plaats gehad hebbende verstrekkingen wordt nog grooter, indien daarbij wordt gedacht aan den betrekkelijk geringen tijd, beschikbaar voor de voorberei dingen en de vele moeilijkheden van verschillenden aard, welke overwonnen moesten worden. De vleeschvoorziening bracht niet te beschrijven moeilijkheden met zich. Honderdtallen kleine vries- en koelinrichtingen (frigidaires) werden ter beschikking gesteld terwijl twee in het bijzonder daarvoor ingerichte sche pen, met vriesinrichting, voor het bewaren van bevoren vleesch, in de haven Massaoua werden gestationneerd. Door dezen maatregel kon doorloopend over een voorraad van 6000 ton bevroren vleesch worden beschikt, een hoeveelheid voldoende om de vleeschaanvulling ten behoeve van de troepen te verzekeren. Vermeldenswaard is de mededeeling van den schrijver, dat zich tijdens de expeditie geen enkel geval van beri-beri heeft voorgedaan. S. bespreekt vervolgens het transportvraagstuk en wijst op de bijna onover- komenlijke moeilijkheden, welke zich daarbij hebben gedemonstreerd. In het bergland bestond een vrijwel absoluut gebrek aan wegen. Bij de troepen werd veel gebruik gemaakt van muilezels als draagdieren, welke in den krijg 19141918 in het Europeesche bergland zulke goede diensten hebben bewezen het nadeel van een daardoor traag oprukken in den bewegings oorlog, moet echter niet worden onderschat. Enkele voorbeelden worden genoemd van gevallen, waarbij motor-transport werd aangewend om de dieren te vervoeren, teneinde de snelheid in het oprukken te bevorderen. Met betrekking tot het gebruik van motortransportmiddelen bij den dienst van A. en A. zijn volgens S. enkele belangrijke punten naar voren te brengen. De motorlorries welke voor den aanvoer normaal in gebruik zijn geweest, hebben zeer goede diensten bewezen en zijn tot drie typen terug te brengen, t.w. a. Een speciaal type van lorrie, geschikt om met een begrensde snelheid gebruikt te worden langs paden of karresporen in de onmiddellijke nabijheid van de opereerende troepen. Deze lorrie kan ook lange tochten maken langs de gewone wegen zonder dat gevreesd behoeft te worden voor een spoedig overdadig gebruik van den motor. b. Een lichte motor-lorrie, te gebruiken voor minder zware vrachten. Deze kan een groote snelheid ontwikkelen, heeft een voldoende motorkracht om 3800 kg aan materieel te vervoeren, zelfs langs heuvelachtige wegen. Kan ook worden aangewend voor troepenvervoer. c. Een zware lorrie met krachtigen motor en voldoende snelheid om een lading goederen van 9500 kg over groote afstanden en over elke helling en langs alle bochten op de wegen te vervoeren. Het meest economisch kan van de automobielen gebruik worden gemaakt, door deze te centraliseeren bij de groote eenheden. De lorries werden ten behoeve van kleinere eenheden en diensten 'beschikbaar gesteld, zoodat de commandanten de volledige zeggenschap over het gebruik verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96