809 In het bijzonder wordt aandacht geschonken aan het zeer uitgebreide gebruik, dat voor den aanvoer van materieel en verplegingsbehoeften van vliegtuigen werd gemaakt. De belangrijkste gevallen warenle toen een vliegtuigaf deeling, waarvoor het Assab-landingsterrein de voornaamste basis was, alleen en uitsluitend werd gebruikt voor het transport van aan- vullingsvoorraden ten behoeve van de colonne welke opereerde in het Aussa-gebied. Later werden noodlandingsterreinen en andere bases opge richt ten einde in de gelegenheid te zijn de snel oprukkende colonnes d.m.v. vliegtuigen van het noodige te doen voorzien 2e toen onmiddellijk na de bezetting van Gondar, gedurende de geheele periode waarin het onmogelijk was om d.m.v. draagkrachten legerbehoeften te doen aanvoeren, alles per vliegtuig werd overgebracht, eerst m.b.v. parachuts terwijl later landingen konden worden uitgevoerd 3e toen in de derde week in Maart het inde Legercorps opereerde in de Alagi-passen, welke operaties bijzonder moeilijk waren vooral ook door de zanderige grondgesteldheid in het Socotagebied, welke terreingesteldheid elk motorgebruik uitsloot, terwijl ook het transport met draagdieren zeer moeilijk was. Het eenige middel dat hier oplossing van het aanvoervraagstuk kon brengen, was het vliegtuig en dat voldeed uitstekend. S. besluit met te zeggen Het was inderdaad het gebruik van een indruk wekkende luchtmacht voor aanvulling van leger- en verplegingsbehoeften welke het mogelijk maakte om de operatieplannen zoo vlug te doen uitvoeren; dit gaf dan ook de expeditie het zuivere karakter van een bewegingsoorlog. De indeeling van den Intendance~dienst in het Alg. Hd.kwartiervan het Zwits. leger. In R.M.S. Apr. 1938 komt een publicatie voor, over de samenstelling van het A.H.K. van het Zwits. leger. Door het „Comité central de la Société suisse des officiers", aan welke instelling de bestudeering van onderwerpe- lijke aangelegenheid werd opgedragen, is een rapport uitgebracht met den inhoud waarvan de „Assemblée des Délégués" geheel kon instemmen. Het rapport wordt in genoemd tijdschrift aan een bespreking onderworpen aan de hand van de verschillende conclusies, welke zijn gesteld; o.a. luidt conclusie IV Organisatie van het „Département Militaire fédéral". Aan het hoofd staat „le chef du Département fédéral". Onder zijn onmiddellijke bevelen le. De Inspecteur van het Leger, 2e. 'De Hoofdintendant, 3e. Het Hoofd van de Militaire rechtspraak. In vergelijking met de uitgebreide onderverdeeling van het Militair Departement in het tegenwoordige stelsel zijn alle afdeelingen van wapens en diensten in het nieuwe stelsel samengevat in drie groepen met voren- vermelde gezaghebbenden aan het Hoofd. Centralisatie van de 15 bestaande groepen werd noodig geoordeeld. Conclusie XI vermeldt het een en ander betreffende de bevoegdheden van den H.I. 'Deze geeft leiding aan alle diensten zonder troepen, welke met administratief beheer zijn belast. Een ruimere omschrijving is niet gegeven. De commissie heeft de diensten niet met name genoemd omdat een en ander een onderwerp van diepgaande studie zal moeten uitmaken, teneinde nauwkeurig te kunnen bepalen, welke diensten onder supervisie van den H.I. zullen worden gesteld. Voorts wordt nog opgemerkt, dat in afwijking van de huidige organisatie de Intendance-dienst, niettegenstaande het feit dat deze bij de operaties slechts den dienst vervult van een „verzorgende instantie" toch is geplaatst op gelijk niveau met den dienst van den G.S., Inf. enz. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97