811 Waar het spirometer-onderzoek naast het massa-röntgenonderzoek der longen onder het hoofdstuk „tuberculose" behandeling vindt, schijnt het, dat men er een aanwijzing in wil zien voor eene meerdere of mindere vat baarheid voor den tuberkelbacil. Onder de exogene oorzaken van het ontstaan van zielsziekten (psychogene reacties), welke zooals wij hiervoren reeds zagen het grootste contingent afkeuringen op haar rekening hadden, worden ook genoemd de strubbe lingen, welke de Ariernachweismet zich mede kan brengen. Ten slotte moge nog worden opgemerkt dat men bij de Dudtsche Marine een ruimere opvatting schijnt te hebben over het probleem van het ontstaan zijn van gebreken in en door den dienst, dan zulks ten onzent het geval is. Zoo werden niet alleen trommelvliesperforaties en middenoor-etteringen, bij dienstzwemmen opgeloopen, beschouwd als te zijn ontstaan in en door den dienst, doch ook een sinusitis frontalis, een longontsteking, een acute galblaas-catarrh en spit als gevolg van kouvatten bij dienstbaden of voet ballen. Het aantal sportongevallen is bij de marine aanmerkelijk veel geringer dan bij het leger en verhoudt zich ongeveer als 13. Met deze enkele grepen uit den rijken inhoud van het verslag moge worden volstaan. Het boekwerkje, dat 140 bladzijden telt, kan lederen officier van gezondheid ter lezing en bestudeering aanbevolen worden. The Military Surgeon, April 1938. „Microfilm Service at the Army Medical Library" (Naar een referaat uit het Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de i'Air van Juni 1938). De Army Medical Library in Washington heeft onlangs een microfilm apparaat in haar appartementen laten installeeren waarmee het mogelijk is tegen matigen prijs heele boeken te filmen. De kosten der microfilms bedragen nauwelijks méér dan 1 dollar-cent per bladzijde. Deze microfilms kunnen leesbaar gemaakt worden met in den handel verkrijgbare projectie- apparaten of met behulp van een vergrootglas, dat niet meer dan een dollar kost. Uiteraard heeft dit systeem alleen beteekenis voor zeldzame en kost bare boekwerken. De directie der instelling is onder bepaalde omstandigheden genegen wiegedrukken en zeldzame boekwerken uit haar Collectie te laten vermicrofilmen. Xe Congres International de Médecine et de Pharmacie militaires. Van 7 tot 15 Mei 1939 zal te Washington onder praesidium van generaal Reynolds het Xe Internationale Congres voor militaire geneeskunde en pharmacie worden gehouden. Het voorloopige programma vermeldt de volgende voordrachten en verhandelingen le. Organisatie en werking van den geneeskundigen dienst bij expeditionaire troepen (rapporteurs: Italië, Amerika). 2e. De raming der verliezen op het gevechtsveld en eenige methoden tot hare becijfering (rapporteurs Dudtschland, Amerika). 3e. Practische verdoovingsmethoden bij chirurgische ingrepen te velde (rapporteurs Brazilië, Amerika). 4e. 'Organisatie en werking van een pharmaceutischen dienst te velde (rapporteurs Argentinië, Tsechoslowakije) 5e. Noodbehandeling van bovenkaaksverwondingen te velde en de daarbij 'benoodigde apparatuur (rapporteurs: Engeland, Amerika). 6e. Technische specialiseering der administratie-officieren bij den genees kundigen dienst (rapporteursMexico, Amerika). Een gevarieerd en belangwekkend programma dus, dat, evenals bij het destijds te Boekarest gehouden congres het geval was, bovendien nog door

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99