Orgnisatie en uitrusting der Pioniers. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal blijken de militieplich- tigen van de pioniers, nu het eerste oefeningstijdvak is verlengd tot één jaar, voldoende voor te bereiden voor de hun wachtende omvangrijke taak bij mobilisatie. Door een volledige doorvoering van de motorisatie van de pionier-compagnieën bij mobilisatie zullen deze eenheden een vrij groote mate van bewegingsvrijheid hebben op het gevechtsterrein, waardoor meer daadwerkelijke arbeid zal kunnen worden verzet. Daarnevens wordt gestreefd naar verhooging van het rendement van de pioniertroepen door invoering van gemechaniseerde gereedschappen en door regel matige uitbreiding van het voorbereide materieel in het bijzonder van dat voor brugslag. In beproeving is thans o.a. ook het ver vaardigen van voorbereide uitkijkstellingen van buismaterieel met toepassing van gelijkvormige onderdeelen. Alvorens werd beslo ten tot vorenstaande en enkele andere, zich thans voor openbaar making nog niet leenende, maatregelen, welke uiteraard de paraatheid van de pioniers belangrijk ten goede zullen komen, werd onderzocht, op welke voorraadvorming in Indië zelf zal kunnen worden gerekend en wat h.t.l. kan worden vervaardigd. Zoo bestaat o.m. een inrichting tot het machinaal vervaardigen van gewapend draad, een artikel dat in oorlogstijd in zeer groote hoeveelheden benoodigd zal zijn en van welke inrichting met vrucht gebruik zal kunnen worden gemaakt, nadat terzake de noodige voorbereidende maatregelen zullen zijn getroffen. MILITAIREN EN DE POLITIEK. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Rijksdefensiebegrooting 1938 troffen wij o.m. het volgende aan Naar aanleiding van den door vele leden uitgesproken wensch, dat de militairen zich buiten de sfeer van de politiek zullen houden, omdat zulks nimmer aan de populariteit van de weermacht ten goede zal kunnen komen, vestigt de Minister er de aandacht op, dat in deze onderscheiding gewenscht is. Eenerzijds kan aan de militairen niet worden ontzegd staat kundig mede te leven, anderzijds zullen zij zich zelfbeperking hebben op te leggen op het terrein van den politieken strijd en er voor hebben te waken, dat niet de politieke tegenstellingen de eenheid in de weermacht en de verbondenheid van volk en krijgsmacht zouden schaden. Red. 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 30