912 (importvleesch)Voor het transport van vleesch beschikt de A.A.D. over afzonderlijke „sections de transport de viande". Deze organen zijn verdeeld over centrale punten in verschillende gebieden, welke plaatsen worden aangewezen door de zorg van het A.H.K. Behalve de gebruikelijke transport middelen te water en te land, is in het nieuwe voorschrift tevens in beschou wing genomen het „Transport par voie aérier.ne". Het vliegtuig wordt alleen in bijzondere omstandigheden als transportmiddel gebruikt b.v. in zeer dringende gevallen, waarbij troepen, welke geïsoleerd zijn, van het noodige moeten worden voorzien (medicamenten). De aandacht wordt erop gevestigd, dat slechts hoeveelheden van geringe tonnage kunnen worden overgebracht. Menage-beheer bij het Fransche Kol.-Leger. Door den Luit.-Kol. der Inf. Duboin van het Fr. Kol.-Leger, is een boekwerkje samengesteld getiteld, „Notice sur le menu type décompté appliqué a l'ahmentation des militaires Colcniaux" (uitgever Fournier en Cie Parijs). S. gaat uit van de stelling, dat aan de voeding van den soldaat, vooral bij het Kol. Leger, zeer veel aandacht dient te worden geschonken, omdat de vrijwillig dienende soldaat van de Kol. troepen, in tegenstelling met den militieplichtige, zijn beroep in het Leger heeft gezocht. Een goede voeding is noodig opdat bij de Kol. troepen een goede geest gehandhaafd bhjve. Een goede voeding is eveneens van groote waarde voor de Inheemsche trcepen. Oogenschijnlijk levert de verzorging op dit gebied weinig moeilijk heden op, maar voor dengene, die met deze verzorging wordt belast, zal spoedig blijken dat deze aangelegenheid van delicaten aard is. S. is een tegenstander van het thans toegepaste voedingsysteem, waarin door schatting bij benadering de dagelijksche vergoedingen worden vastgesteld. Op een dergelijken grondslag is het n.z.m. heel dikwijls niet mogelijk den soldaat een voeding te verschaffen waaraan redelijke eischen kunnen worden gesteld De waarborgen daartoe ontbreken, aangezien herhaaldelijk is gebleken dat de benoodigde levensmiddelen en ingrediënten, welke voor het bereiden van een alleszins goede voeding noodig zijn, niet uit de toegestane fondsen kunnen worden bekostigd. Luit.-Kol. Duboin heeft zich de moeite gegeven aan de hand van de practijk, rantsoenen te doen vaststellen voor een bepaald tijdvak (b.v. een week). Uit de vastgestelde rantsoenen werd berekend welke (en tot welke hoeveelheden) levensmiddelen, kruiden enz. benoodigd waren. Hierna werden de gemiddelde aankoopprijzen vastgesteld, om op grond hiervan de kosten van de voeding te calculeeren over het aangenomen tijdvak, zoodat de gemiddelde kosten per dag konden worden afgeleid. S. acht dit systeem het eemge juiste. De brochure bevat voorbeelden van schaftordes voor een bepaalde periode en geeft tevens enkele voorbeelden hoe het beheer van een menage kan worden gevoerd. Zooals bekend, is een overeenkomstig systeem reeds sedert 1925 bij het Indische Leger van toepassing Wijziging uniform bij het Fransche Kol. Leger. In de „Rev. des Tr. Col." Juni 1938 wordt in het hoofdstuk „Informations" melding gemaakt van een Besluit van den Minister van Oorlog, waarbii met ingang van 1 Juli 1938, in de Kol. gebieden het dragen van de tuniek met open kraag facultatief is gesteld. Met ingang van 1 Januari 1942 zal de open kraag definitief worden ingevoerd. Legerverpleging. Verschenen is het boekwerk „Geschichte der Preuszichen Heeres-verwal- tung van Dr. H. Helfritz. In dit werk wordt een historisch overzicht gegeven van de wijze, waarop zich de legerverpleging in Duitschland ont wikkeld heeft. Bij de invoering van de staande legers moesten de fondsen voor het bekostigen van de verpleging verkregen worden uit belasting

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101