913 welke aan de bevolking werd opgelegd en wel voor die plaatsen waar de militaire eenheden werden ondergebracht. Het verkrijgen van een militaire bezetting werd dan ook als een plaag gevoeld. Bij de toeneming der getal sterkten van de legers werd het noodig, dat de commando s ontheven werden van de verplegingszorg. Hierdoor ontstonden de „Intendanturen Ook de wijze van verpleging werd op geheel andere leest geschoeid De voorzieningen en leveringen voor de Int. werden uitbesteed aan handelaren, fabrikanten enz met het gevolg dat de bevolking niets liever wenschte dan troepen binnen de muren van haar stad te hebben, aangezien door de thans gevolgde wijze van voorziening, een bron van welvaart ontstond. De groote snelheid waarmede de Duitsche troepen in 1866 en 1870 konden worden gemobiliseerd schrijft men dan ook niet ten onrechte toe aan de ontwikkeling van de Int Afgescheiden van meer dergelijke voorbeelden, welke worden genoemd, vestigt S. er de aandacht op dat betere legerverpleging niet nagelaten heett haar invloed in gunstigen zin te doen gelden op den geest van den troep. S. brengt naar voren dat het werk van de verplegingsorganen met altijd die waardeering heeft, waarop recht zou bestaan, maar zulks was, en is nog, het gevolg van de omstandigheid, dat niet ingewijden de moeilijkheden van de verpleging niet onderkennen. Militair-schoeisel. Der Deutsche Militar-arzt" tijdschrift voor offn. van gez., Mei 1938. bevat een artikel van Oberarzt Dr. Koeppel handelende over gehouden proeven met schoeisel om tegemoet te komen aan de zich veel voordoende vcetgebreken bij militairen. S. bespreekt den anatomischen bouw van den voet en aan de hand daarvan wordt nagegaan welke voetgebreken zich doorgaans zullen voordoen. Als grondbeginsel wordt door Dr. K. uitgegaan van de stelling, dat net mogelijk moet zijn, cm met eenvoudige middelen de vastgestelde modellen voor confectie-schoeisel te wijzigen en geschikt te maken voor schoeisel voor militairen die over voetgebreken klagen. Doer S. werd een proet ingezet met 20 soldaten lijdende aan ernstige voetgebreken. Voor de uitvoering van deze proef werd de tusschenkomst ingeroepen van twee directies van groote schoenfabrieken. De oplossing moet volgens de meening van S. gezocht worden m het doen aanbrengen van steunen (belegsels) in den schoen. Voor de veelvuldig voorkomende afwijkingen van den vcetbouw behooren bepaalde steunen of belegsels te worden aangewend. Zooals bekend zijn over onderwerpelijke materie publicaties verschenen in het I.M.T. 1934 van den Off. v. Gez. Ie kl. J. J. Eckhardt en den Kap. Int. G. I. van Leeuwen. Geneeskundige Dienst. Militair Geneeskundig Tijdschrift, Juli 1938 nr. 3. Psychologische beschouwingen over enkele legeraanvoerders uit het begin van den wereldoorlog" door Dr. D. J. A. van Reekum, Gnl. Mj. b. d. Er zijn maar weinig gebeurtenissen uit den wereldoorlog, waar zooveel over gedacht, geschreven en gestreden is als over den titanenstrijd aan de Marne, welke volkomen tegen alle in het begin van den oorlog gerezen verwachtingen in eindigde in een „victoire incontestable zooals Joffre terecht in zijn legerorder na den slag dit beroemde keerpunt der krijgs kansen noemde. De ongekend snelle, voor de Fransdien en Engelschen zoo demoraliseerende, opmarsch der Duitsche legers liep aan de Marnf plotseling vastde destructieve loopgravenoorlog begon en feitelijk heett deze slag den wereldoorlog reeds in September 1914 ten nadeele van Duitsch- land beslist. *j. i_ Welke zijn de oorzaken van dit fameuze militaire echec der Duitschei s geweest, heeft men zich zoo menigmaal afgevraagd. Velen vinden het ant-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102