919 terwiil de pers t.o.v. Frankrijk een veel gematigder houding aannam en ver klaarde dat de wapeninvoer via Indo-c'hina niet den omvang had, dien men daaraan had toegeschreven. Deze verbetering der betrekkingen werd even wel weder verstoord door het gebeurde met het burgervliegtuig tusschen Hongkong en Kanton dit gaf aanleiding tot Engelsche en Amerikaansche protesten. Op den strijd in China was het gebeurde aan de Russische grens van weinig invloed. De aan Chineesche zijde uitgesproken verwachting, dat men Hankou tot den herfst zou. kunnen houden, loopt na den val van Juichang alle kans te worden gelogenstraftblijkbaar is de invloed van de ziekte als cholera, malaria en dysenterie, die de Japansche troepen zouden teisteren, evenals van de buiten zijn oevers getreden Jangtse en de guerilla, overschat. De Japanners spreken dan ook over den a.s. val van Hankou; zullen zij daarna hun opmarsch staken tegen de dan „plaatselijke regeering van Tsjiang Kai-sjek Merkwaardig is, dat na de uitlatingen, dat met hem niet meer zal worden onderhandeld, minister Ugaki hiertoe weder de moge- lijkheid opende, mits de maarschalk zijn houding zou wijzigen. De jongste berichten gaan nog verder en schrijven Italië bemiddelingspogingen toe de voorwaarde, voor zelfs geheele ontruiming door de bezettingstroepen zou zijn dat China zich bij het anti-komintern-pact aansluit. Andere berichten meldden dat de maarschalk zich min of meer gedwongen nauwer heelt aangesloten bij Rusland. Intusschen zal de juistheid van de vorenbedoelde berichten wel worden ontkend, evenals zulks vroeger geschiedde met die omtrent Engelsche en Duitsche bemiddeling, indien er door de Chmeezen niet op wordt ingegaan. De Amerikaansche president en zijn minister Cordell gaven uiting aan hun gevoelen voor loslating van de „blijf-thuis politiek. Ameiika, zoo werd gezegd, zou niet berusten in een aanval van derden op Canada terwijl de Vereenigde Staten „aarzelend den weg zoeken naar de ver antwoordelijkheid, welke op groote volken rust voor handhaving van het democratische stelsel in staten, waar dat bestaat Het is te begrijpen, dat deze uitlatingen in de „autoritaire staten" niet met enthusiasme werden begroet. Hoewel zij, zooals de Engelsche dagbladen opmerkten, indeidaad zijn te beschouwen als een steun voor de Engelsch-Fransche alliantie, hoede men zich voor overdrijving er bestaat ondanks ten deele juist dooi hetgeen in Europa en Azië is voorgevallen in Amerika nog steeds een niet te onderschatten tegenstand tegen inmenging in de aangelegenheden van andere naties. Daarom is het merkwaardige van president Roosevelt's uit- lating dan ook veeier gelegen in het feit, dat hetgeen hij te kennen gaf, is gezegd, terwijl het tijdstip van de verkiezingen nadert. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 108