Wat was er namelijk ter plaatse gebeurd Hoesein stuurde voor den aanval op Choerma zijn zoon Abdoe- lah, den tegenwoordigen Emir van Transjordanië, met 5000 goed bewapende en goed geoefende mannen well provided with artillery and machine guns and other paraphernalia of war. Op zijn weg naar Choerma liet Abdoelah in Toeraba terloops alle notabelen afmaken, omdat zij Wahabietische sympathieën koester den (wat juist was), en ging daarop in bivak- 's Nachts werd toen zijn pompeuze bivak door de Wahabieten uit Choerma overval len en behalve Abdoelah in nachthemd ontkwamen nog bijna 823 „De vertegenwoordigers van het Departement van Oorlog hadden „een speciale studie gemaakt van de zuiver militaire zijde van het „vraagstuk, en hadden het volkomen stellige oordeel geveld, dat in „geval van een gewapend conflict tusschen de beide betrokken partijen, „de enorm superieure bewapening en de langdurige oorlogservaring „van de strijdkrachten van den Sjarief geen redelijken twijfel lieten „aan een besliste overwinning van Hoesein. Het Wahabietengespuis, „'hoewel strijdlustig en agressief, kon niet ernstig worden genomen, „en de advocatus dicibolï (i.e. mr. Montagu, den vertegenwoordiger „van de Indian Service. SI.) werd met goed humeur de vergadering „uit gelachen. Mr. Montagu zwichtte voor de ijzeren logica van de „militaire waardeering van den toestand, zoodat Lord Curzon (Foreign „Office. SI.), verlost van alle zorg op dat punt, lustig kon voort „gaan. „Onze politiek", verklaarde hij, „is Hoesein-politiek, en Hoesein „moet onzen steun ontvangen, zoolang een dergelijke steun ons niet „verwikkelt in eenig militair avontuur in de Arabische woestijn. „Op dat punt hebben wij de uitdrukkelijke geruststelling van onze „militaire raadslieden. „Beslissingen ten aanzien van de details van de te voeren actie „waren nu niet moeilijk, vermits het onmiddellijke resultaat volkomen „scherp was gesteld. De Sjarief wilde de oase van Chcerma op de „grens tusschen Hedzjas en Nedsjd hebben, en Ibn Saoed had die „in zijn feitelijk bezitdrie malen reeds had de Sjarief in 1918 haar „trachten te veroveren, en drie malen hadden de bewoners en de „Bedoeïnen zijn soldaten in wanorde teruggejaagd. Hij stelde nu voor „om de oude taak nogmaals op te vatten, maar zocht daarbij den „mcreelen steun van het Britsche Gouvernement, dat, naar hij meende, „Ibn Saoed zou afbrengen van zijn dreigement de oase te hulp té „zullen komen als zij nogmaals zou worden aangevallen. De moreele „steun van het Britsche Gouvernement werd nu met beide handen „verleend. De oase van Choerma werd „rechtshalve toegewezen" aan „het Koninkrijk Hedzjas, en Koning Hoesein gemachtigd haar te „bezetten met den zegen van Groot Brittannië. „Ibn Saoed was van dit besluit op de hoogte gesteld door den „Civielen Commissaris in Bagdad, en was gewaarschuwd zich er van „te onthouden de Britsche uitspraak te betwisten, op poene van het „ernstig misnoegen van H.M.'s Gouvernement, en het onmiddellijke „verlies van zijn maandelijksche subsidie van 5.000. „De Conferentie ging nu uiteen na haar taak te hebben volbracht „en 2 maanden later werd zij weer haastig bijeengeroepen om het „resultaat van hare besluiten onder de oogen te zien. Lord Curzon „was weder voorzitter maar het Departement van Oorlog had be- „scheidenlijk zijn vertegenwoordiger verwisseld".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 12