100 man aan een moordpartij, welke zelfs voor Arabië opmerkelijk kan heeten. Paniek in den Hedzjas, paniek in London Van de laatste vertelt Philby (a.v., blz. 270 e.v.) als volgt Aan Ibn Saoed stond nu de weg open ter verovering van den ganschen Hedzjas en de vernietiging van Hoesein! Maar hij was een wijs man diep terneergeslagen over den woedenden broeder moord van Toeraba besloot hij, ondanks den wensch van zijn volk, den weg des vredes te blijven bewandelen. Hij moordde niet verder, hij vernietigde niet de pelgrims in Mekka en Dzjidda, maar zocht den vrede met Engeland. En de gansche Islamietische wereld kreeg een diep besef van 's Konings grootheid, en waar deerde die Nauwelijks bekomen van den schrik maakte London weder een fout. Ibn Saoed stuurde namelijk einde 1919 zijn oudsten zoon Faisal ibn Saoed, den 14-jarig'en jongeling, als „goodwill" afgezant naar London om Groot-Brittannië geluk te wenschen met de over winning in den Wereldoorlog en tevens op informeele wijze de hangende vraagstukken te bespreken. Zij werden bij aankomst ontvangen door een subaltern officier, die hen zóó uit de hoogte bejegende, dat Faisal meende te moeten opmerken „Als hij ooit in Arabië komt snijden we hem den hals af Lord Curzon behan delde Faisal als een kind (Let wel een Arabier van 14 jaren en nog wel een zoon van een figuur als Ibn Saoed sprak over de Zoö, de „Underground" en gaf hun bonbons. Nog denzelfden dag verliet de „goodwill-ambassade" London. Gelukkig greep Indië in en zond hen in Paris den majoor Bray en Philby na, die met 824 „Het leger van den Sjarief, dat met volle instemming en den moreelen „steun van het Britsche Gouvernement was uitgezonden cm Choerma „te bezetten, was door de Wahabieten volkomen vernietigd. Toeraba, „het tooneel van deze ramp, werd door Ibn Saoed, die een dag of „twee later ter plaatse kwam, stipt gevoegd bij het territoir der „Wahabieten. „Aldus was de toestand, welke Lord Curzon en zijn interdeparte mentale Conferentie in Mei onder de oogen hadden te zien, juist 2 „maanden na hunne beslissing, welke zulke gevolgen na zich had „gesleept. Lord Curzon erkende, dat de slag bij Toeraba eens en „voor al over het lot van Choerma had beslist, en was niet geneigd „om eenige grensregeling te betwisten, welke Ibn Saoed als redelijk „zou beschouwenmits hij zou aanvaarden dat de Hedzjas intact „zou blijven en hij de Heilige Steden met rust zou laten. Op die basis „stelde hij voor om met den Wahabieten-leider te onderhandelen, „waartoe hij met spoed een vertegenwoordiger af zond, om de onder- „handelingen te leiden. Te gelijker tijd deed hij als voorloopige „waarschuwing bevelen uitgaan om Ibn Saoed's subsidie stop te „zetten, welk telegram (naar Philby geestig opmerkt) terecht kwam in een verstandige papiermand in Bagdad of Bahrein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13