Zijn onverwoestbaar gestel en bovenmenschelijke kracht schenen gebroken. En tijdens zijn ziekte waren de grensincidenten zoodanig toegenomen, in aantal en omvang, dat London het geduld verloor en Ibn Saoed's maandelijksche toelage opzegde. Het gevolg was merkwaardig en onverwachtIbn Saoed, die in 1917 aan Sir Percy Cox had beloofd om Hoesein niet aan te vallen, en die daarvoor een toelage toucheerde, voelde zich nu opeens een vrij man geen geld meer, óók geen belofte meer De afrekening met Hoesein kon nu een feit worden; en de over weging van deze mogelijkheid was al voldoende om Ibn Saoed de oude spankracht terug te geven. Hij besloot daarom tot de verovering van den Hedzjas bij de eerste de beste zich daartoe voordoende gelegenheid1). Die kwam al heel gauw: Angora had bij de uitvoering van de verwereldlijking van Turkije den 3 Maart 1924 het Kalifaat afgeschaft; 3 dagen later liet de 70-jarige Hoesein zich uitroepen als „Kalief aller Moehammedanen", zoo genaamd op verzoek van Irak (waar zijn zoon Faisoel regeerde), van Transjordanië (waar zijn zoon Abdoelah regeerde) en van de Hedzjas (waar hij zelf regeerde). Een religieuze staatsgreep derhalve van de familie Hoesein, waartegen de gansche Islamie- tische wereld in opstand kwam. Ibn Saoed vond nu de schoone gelegenheid om den Hedzjas te veroveren en heerscher te worden over de „Heilige Steden" en dat alles in naam van den Islamen dus niet als Ibn Saoed, Koning der Wahabieten. Want de Islam oordeelde, dat Hoesein zich een waardigheid had aangematigd, voor welks toewijzing de Moehammedanen van de geheele wereld het bestemmingsrecht hebben, en niet alleen de zwakke groepen van Hoesein's zonen. Vooral de theologen van het religieuze centrum, de Al Azhar universiteit in Cairo, ver- 827 U Engeland kwam ditmaal door een gelukkig toeval toch weer in de goede politieke richting. Philby (a.v. blz. 296 e.v.) zegt het aldus„The „British Government was clearly on the horns of a dilemna, and it was "an accident, as opportune as it was unexpected, that extricated it from „an astonishing impasse. Fate had a rod in pickle for Husain, and produced „it at this moment with an innocent smile. Deus quem perdere vult prius ,',dementat (Wien de Goden willen verderven slaan zij met blindheid) on March 3rd, 1924, the National Assembly voted a decree „abolishing for ever the institution of the Califate. The last Turkish Calif "followed the last Turkish Sultan into exile the Turkish State stood out „before the world free of the trammels of religion. A thrill of horror went „round the communities of the Muslim world and Husain ibn Ali grasped „eagerly at the precious relic of his great ancestor, which had been spumed „by an impious people. Since 1915 he had coveted the Califate, and the British Government had assured him that it would welcome the accession „of an Arab of pure race to that dignity. It was now for his taking, but „much had happened in nine years to make the British Government supre- „mely indifferent to his claims, and it now officially adopted the attitude „that the ultimate disposal of the Prophet's mantle was a question for the „decision of the Islamic world".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 16