Aldus voer de Rasmeitan, vergezeld door de kruisers Dehli en Cornflower naar Suez en vandaar naar Cyprus. Hier werd als late waardeering in 1927 aan Hoesein de Bath-orde vereerd. 829 „scheiden 1), en Akaba binnen 3 weken, gerekend van 28 Mei af, „te verlaten. „Mocht de ex-Koning deze eisehen niet aanvaarden, dan zou de „Britsche Regeering zich tot haar leedwezen genoodzaakt zien, Akaba „en Ma'an met geweld te nemen. Groot Brittannië kan een langer „verblijf van den ex-Koning in Akaba niet toestaan, omdat hij van „daar uit troepen aan Koning Ali heeft gezonden, welke strijden „tegen den Soeltan van Nedsjd, Ibn Saoed, onzen bondgenoot." Commentaar op dezen brief is haast misplaatst te meer toen Reuter kort daarop meldde dat de Britsche Regeering het verzoek van Koning Hoesein om hem een asyl op Cyprus toe te staan had ingewilligd Toch willen wij enkele opmerkingen maken 1. Hoe kon Engeland, dat zijn mandaatrecht over Transjordanië ontleende aan een uitspraak van den Volkenbond, wijziging brengen in de grenzen van dat mandaat, zonder machtiging van dien Bond 2. Hoe kon Engeland aan een ex-Koning vragen om het territoir van het land, waarover hij vroeger regeerde, te verdeelen en hoe kon Engeland die verdeeling aanvaarden 3. Ibn Saoed heeft de willekeurige voeging van Akaba en Ma'an bij het mandaat Transjordanië nooit willen erkennenhij wacht slechts op het geschikte oogenblik om zijn rechten te doen gelden, en dat weet zijn vriend Engeland. 4. Wij willen hier nog verwijzen naar wat wij in de studie „Lawrence" schreven op Nr. 11, blz. 961 en Nr. 12, blz. 1057 van den jaargang 1937. 5. Fhilby (a.v., blz. 313 e.v.) beschrijft het geval als volgt „Het Britsche Gouvernement had categorisch zijn neutraliteit ver klaard bij den aanvang van het conflicten evenmin wordt betwist, „dat de districten Ma'an en Akaba, met inbegrip van de onderdistricten „Petra en Shaubak, op dat tijdstip tot den Hedzjas behoorden. Dat „gebied was in 1917 door het Arabische Hedzjas-leger op de Turken „veroverd, en was sindsdien voortdurend onder het daadwerkelijke „bestuur geweest van de Regeering in Mekka. „Maar de Britsche autoriteiten in Palestina hadden gedurende eenige „jaren huns buurmans wijngaard begeerd, en nu, in Juli 1925, achtten „zij het oogenblik gunstig cm hun begeerigheid te verzadigen. Het „schenden van de neutraliteit, wat de volvoering van hun plan met „zich bracht, vermocht de verwezenlijking niet te beletten een „detachement van de Transjordaansche gendarmerie werd met een „aantal Britsche pantserauto's uitgezonden om het geheele gebied te „bezetten. De operatie ging vergezeld van eene uitnoodiging aan „Koning Hoesein om zich naar een minder gevaarlijke plaats te „begeven. „Zijne bezwaren werden door een ultimatum ondervangen, en hij „werd met pak en zak op een Britschen kruiser naar Cyprus vervoerd, „waar hij sindsdien verblijf houdt. Akaba en Ma'an werden bij het „mandaatgebied van Transjordanië gevoegd en worden tot op den „huidigen dag beheerd als deel van het territoir van Emir Abdoelah, „trots de protesten van Ibn Saoed, die vorderde, en nog vordert, dat „zij weder bij den Hedzjas worden gevoerd, van welk land zij deel „uitmaakten ten tijde van de Britsche neutraliteitsverklaring".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 18