plannen met andere plannen en fantasieën werkt daaren tegen ondermijnend. De op- en uitbouw van onze defensie-middelen in Ned.-Indië is gaande, zoo goed als ons financieel en personeel kunnen naar het oordeel van de Regeering toelaten. Laten nu de onderdeelen der weermachtvloot leger en luchtmachten van beide, in oprechte harmonie samenwerken, opdat zij desnoodig over het geheele terrein van den archipel hunne werkzaamheid zoo krachtig mogelijk zullen doen gevoelen. Dan zullen wij gedaan hebben, wat wij kunnen. A Timpossibble nul n'est tenu 's Gravenhage, Mei 1938. Naschrift van de redactie Gaarne stelden wij ruimte beschikbaar voor de plaatsing van vorenstaande bijdrage. Wij willen echter daarbij het volgende aanteekenen 1. Van een werkelijke angstpsychose vide het gestelde op blz. 834 regel 32 e.v. hebben wij in Indië weinig kunnen merken; in den Volksraad werd dat woord ook gebezigd, zeer tot onze verwondering. De Regeering antwoordde dan ook (Memorie van Antwoord op het Afd.verslag betreffende de oorlogsbegrooting 1939) Overigens verwarre men het bekend stellen van een reëel inzicht in de gewijzigde internationale verhoudingen niet met uitingen van angst. 2. De geachte schrijver bracht o.m. de uit 1927 dateerende defensiegrondslagen ter sprake, waarop de laatste jaren ook door verschillende volksraadsleden uitgebreide critiek is geleverd. Wij willen ter zake nog eens wijzen op de herhaalde mededeelingen van de Regeering in den Volksraad en de Staten-Generaal, dat 843 „Van een angstpsychose bij een deel der bevolking is der Regeering niet geblekener bestaat naar Hare meening ook geen aanleiding voor. De algemeene toestand in de wereld is weliswaar weinig bemoe digend, doch er is zeker geen bijzondere reden, waarom in Neder- landsch-Indië ongerustheid zou moeten heerschen. Afgescheiden hiervan kan aan de leden, die ter zake een opmerking maakten, de verzekering worden gegeven, dat de weermacht paraat is en zonder hulp van buiten krachtig aan eventueele agressie weer stand zal kunnen bieden en dat voortdurend wordt gearbeid aan een verhooging van die weerstandskracht. Hetgeen met betrekking tot de versterking van de weermacht is tot stand gebracht en nog zal geschieden stelt ons in staat, den toestand met vertrouwen tegemoet te zien".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 32