Minister van Koloniën hebben mogen verwerven, om de daarop betrekking hebbende officieele bescheiden te raadplegen, is het ons mogelijk daaromtrent het een en ander mede te deelen. Generaal van Daalen achtte de toenmalige organisatie bepaald schadelijk voor het legerbelang. De reeds getroffen maatregelen (hiervoren reeds genoemd) waren niet afdoende gebleken, om in den toestand blijvende verbetering te brengen. Vooral de omstandigheid, dat de groote hoeveelheden administratief werk den intendanten belette deel te nemen aan de legeroefeningen, bracht de fouten van de toen malige organisatie aan het licht. Het hoofdbureau van de Militaire Administratie telde in 1911 9 bureaux, 16 officieren, 17 burger ambtenaren en 62 schrijvers. Wij lazen dan ook het volgende Met het in de literatuur wel naar voren gebrachte argument, dat legerverpleging en legerbeheer zoo innig met elkander in verband zouden staan, dat zij onscheidbaar zouden zijn, wordt als volgt afgerekend 857 „De hoogere eischen, welke aan de slagvaardigheid van het Leger „worden gesteld de vele en gewichtige aangelegenheden betreffende „de verdediging van Nederlandsch-Indië, welke gezette studie en „deugdelijke voorbereiding vorderenhet meer en meer op den „voorgrond treden van de materieele belangen van het individu, „waardoor meer aandacht moet worden geschonken aan zijn verpleging „onder allerlei omstandigheden, dit alles maakt een afzonderlijke „Intendance, welke zich los van andere niet tot haar terrein behoorende „werkzaamheden, volledig aan haren eigenlijken werkkring kan geven, „tot een onafwijsbaren eisch. „De tegenwoordige organisatie vormt een ernstig beletsel voor een „deugdelijke legerverpleging. Tot de kenmerkende en voornaamste „eigenschappen van administratief werk hehoorenregelmaat en „afdoening van zaken op de gestelde tijdstippen daaraan moet worden „voldaan om den geregelden gang van zaken te verzekeren, en het „gevolg hiervan is, dat personen belast met administratief doch „tevens met ander werk, hun aandacht en werkkracht in het bijzonder „gaan wijden aan de administratie, welke hare eischen van zorgvuldige „en tijdige afdoening stelt, waaraan nu eenmaal niet is te ontkomen". „In de afdoening van belangrijke zaken en dat zijn juist die, welke „de verpleging betreffen, wordt door de gebrekkige organisatie her haaldelijk vertraging ondervonden, en bij de stapels administratief „werk ontbreekt de tijd om de zaken betreffende de verpleging „behoorlijk te behandelen, omdat deze niet alleen een gewone „afdoening maar meestal ook grondige bestudeering, c.q. voorafgaande „bronnenstudie vereischen." „Bovendien leert de ervaring reeds, dat de legerverpleging volstrekt „niet specifiek tot het terrein der Militaire Administratie behoort „legerverpleging is niet anders dan voorzien in de materieele behoef den, en deze bepaalt zich niet uitsluitend tot de kleeding en de „voeding, maar ook tot tal van andere behoeften. Zoo zorgt de artil- „lerie voor de munitie, de genie is met andere verstrekkingen belast

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 46