zoover betreft een aanval langs een rivier in vijandelijk gebied". Hevige gevechten werden aldus berichten zij geleverd in de beboschte terreingedeelten, welke hier en daar bezaaid waren met betonnen mitrailleurnesten. Op andere plaatsen moesten de Japansche soldaten tot den hals door het water waden. Het hevigst werd gevochten bij SiangKow, waar de Chineezen 48 uur stand hielden en de Japanners aan een „moorddadig" mitrailleur- vuur onderwierpen, en zelfs „zware" artillerie (waarschijnlijk 15 cm hwn.) bezigden. Aldaar werden 9 van deze vuurmonden buit gemaakt, benevens 4 veldkanonnen, 2 luchtdoelkanonnen (2 cm?), 10 mitrailleurs, 20 lichte mitrailleurs, 2,9 millioen patronen, 1000 granaten, 3 vrachtauto's, 1 motorrijwiel, 1 caisson en 71 paarden. De Chineezen zijn ook hier weer vrijwillig terug gegaan. Het verlies aan artillerie is te verklaren uit de onbegaanbaarheid van het terrein ten gevolge van de overstroomingen. Opvallend is echter de groote hoeveelheid infanteriemunitie voor eene positie, welke men niet tot den laatsten man beoogde te verdedigen. Dat deze munitie verloren ging zal mede aan onmogelijkheid van vervoer moeten worden geweten. Er blijkt echter mede uit, dat de Chineesche troepen aan infanteriemunitie nog geen gebrek hebben. Tenslotte melden de Chineezen, dat SiangKow slechts door zwakke troepen werd verdedigd, meest marinesoldaten en Se- Chwaneezen. Hoewel de Japanners sedert het begin van den oorlog in de lucht overmachtig zijn, deed de Chineesche luchtmacht in deze periode van eene groote activiteit blijken. Voortdurend viel zij de op de JangTze in grooten getale verzamelde Japansche oorlogs- en transportschepen aan. Van Chineesche zijde wordt opgegeven, dat tusschen 24 Juni en 3 Juli ten minste 15 Japansche oorlogs schepen getroffen werden. Op laatstgenoemden datum stortten zich 9 Chineesche bombardeervliegtuigen op de vloot bij AnKing, brachten een vliegtuigkampschip en 2 destroyers tot zinken, ondanks het feit, dat het eerstbedoelde 10.000 ton metende schip door een kring van destroyers beveiligd werd en een 5-tal jacht vliegtuigen in de lucht de wacht hield. Het vliegtuigschip zou door 6 stuks 100 pond bommen getroffen zijn. Over deze gebeur tenis luidden de Japansche berichten, dat eerst van een groep van 4 Chineesche vliegtuigen alle door de luchtdoelartillerie werden neergeschoten, daarna van een groep van tien 2 in een luchtgevecht en 2 door de artillerie, bij eene poging om de vloot bij AnKing te bombardeeren. Het bericht ontkende, dat de Chi neezen treffers hadden bereikt. Schout-bij-nacht Nodara ver klaarde, dat nog nooit Japansche schepen door Chineesche luchtbommen zouden zijn geraakt. In flagrante tegenspraak hiermede is het feit, dat op 7 Juli 1 vliegtuigkampschip, waarvan het bovendek een verwarde massa vernielde vliegtuigen vertoonde 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 62