beide rijken gingen te gronde zoodra het volk bekeerd was en de Bedoeïnen niets meer te strijden hadden. Ibn Saoed begreep, dat zijn rijk vroeger of later de zelfde moeilijkheden zou ont moeten. Men overdenke den precairen toestand voor zijn strijders waren oorlog en buit noodigvoor de bevolking van de steden was de vrede even urgenten om de Oelema's op zijn hand te houden moest Ibn Saoed steeds nieuwe bewijzen van godsdienstig fanatisme geven, terwijl toch elke fanatieke religieuze activiteit noodzakelijk weer onrust met zich bracht. Hij besefte dat zijn tot nu toe behaalde successen in den grond der zaak niets had den verbeterd als hij het volk zelf niet veranderde. Daartoe moest hij de woestijn bestrijdenimmers de in vruchtbare streken bodemvast geworden stammen wilden de vrede, de zwervende Bedoeïnen den strijdderhalve moest de oplossing liggen in het bodemvast maken der zwervende stammen. Dezen strijd tegen de natuur heeft hij aanvaard en hij heeft hem gewonnen ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden. Hij wist dat de woestijn te bestrijden was er was water, soms zelfs in overvloed, als men het maar bereiken en verdeelen kon. Zijn strijd was derhalve allereerst er een om het water. Aldus werd de grondslag gelegd voor de Ichwan-beweging, welke zich ten doel stelde om den strijd tegen de ongeloovigen voor te bereiden door een kamp tegen de woestijn, opdat de Arabische volken door eenheid en bodemverbondenheid krachtig zouden worden. Vijf jaren lang heeft de Koning noodig gehad om de gedachte te doen rijpen en ingang te doen vinden jaren van voortdurenden strijd om het eigen leven, van breken van verzet, van overwinnen van bezwaren. Want velen waren zij, die bij tastbare successen hem steun gavenmaar als de tegenslagen kwamen was het met de medewerking gedaan. Slechts eene is er geweest, die Ibn Saoed de kracht tot doorzetten heeft gegeven zij was zijne vrouw, Koningin Dsjaoehara-1) In 1912 werd de eerste Ichwan-nederzetting gesticht in Artawija door den stam der Harb. Na eenige overvloedige oogsten was hier het verzet tegen de beweging gebroken en werd Artawija een succes. Wellicht dat dit den lezer duidelijker blijke uit de vermelding, dat in 1935 Artawija 12000 van zwerver tot gezeten boer geworden ingezetenen telde en dat er thans reeds meer dan 100 van deze Ichwan-nederzettingen zijn. De Ichwan van Artawija zouden echter geen goede Wahabieten zijn geweest, als zij niet tevens predikers voor hunne idee zouden zijn geworden die aan hun zwervende nabuurstammen het geluk 817 l) Dsjaoehara is van 's Konings tallooze vrouwen, naar onze begrippen werkelijk de echtgenoote van Ibn Saoed geweestzij was ontwikkeld en intelligent, en heeft op zijn karakter den gunstigsten invloed uitgeoefend. Zij stierf in 1918 en tot op den huidigen dag bezoekt de Koning eiken Vrijdag haar graf in Riad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6