10. UIT DE PERS. In het Utrechtsch Nieuwsblad van 18 Juli en 1 Aug. j.l. troffen wij de volgende interessante, aan de verdediging van Ned.-Indië gewijde, beschouwingen van Z. Exc. Mr. J. C. Jager, Vice- Admiraal b.d. der Koninklijke Marine. 881 LUCHTAANVALLEN OVER ZEE HEBBEN SUCCES! Zij kunnen niet tijdig verkend worden. Uit deze les van den Spaanschen oorlog trekke Nederland de conse quenties voor zijn verdedigingssysteem van Nederlandsch-Indië. Aan het slot van mijn vorig artikel van 7 Juli stelde ik de vraag, welke lessen uit den Spaanschen burgeroorlog voor de defensie van Indië te trekken waren, in het tijzonder wat de actie in de lucht aangaat. Vcor een goede ook voor leeken bevattelijke uiteenzetting van dit technische vraagstuk, dat na alles, wat er den laatsten tijd op het gebied van het luchtbombardement is voorgevallen, ook den burger in hooge mate zal interesseeren, zal men het vraagstuk van twee kanten moeten bezien. Allereerst de luchtactie tegen de plaatsen, die door den tegenstander bezet zijn en verdedigd worden en daarnaast die tegen de koopvaardijschepen, die bevoorrading van den vijand in die plaatsen ten doel hebben. Beide zullen zich in een strijd tegen onzen Archipel voordoen, de eerste als directe vernielingsactie tegen vijandelijke strijdkrachten, terwijl de andere, als indirecte, op uitputting van den tegenstander gericht is. Hoe is nu de analogie tusschen den strijd in Spanje en dien, welke bij een aanval op Nederlandsch-Indië te verwachten valt? Het Zuidelijk deel van het regeeringsgebied op het Iberische schier eiland, dat onder Madrid ressorteert en waaronder ook Valencia en Alicante behooren, is aan de landzijde geheel door de troepen van Franco omsingeld, doch de kuststrook is nog onbezet en langs den zeeweg blijft de verbinding met het buitenland mogelijk. Uit een militair oogpunt is dat deel van Spanje derhalve te vergelijken met een eiland, dat voor zijn communicatie naar buiten uitsluitend op den weg over zee is aangewezen. Hoeveel verschil er ook onder de deskundigen mag bestaan over de wijze, waarop Indië het beste tegen een vijandelijken aar.val verdedigd kan worden, in verband met de financieele middelen, waarover wij kunnen beschikken, over de wijze, waarcp een vijan delijke actie tegen onzen Archipel zeer waarschijnlijk zal worden ingezet, heerscht onder hen een merkwaardige overeenstemming. Een directen aanval op het te land goed verdedigde hoofdeiland Java acht men vrijwel uitgesloten, omdat deze te groote risico s zou mee brengen voor een vijand, die ver van het eigen land moet ageeren. Men neemt dan ook algemeen aan dat hij z'n actie zal beginnen met het overmeesteren van eenig punt van ons gebied buiten Java gelegen, dat zich eigent om er een operatiebasis voer zijn vloot en zijn lucht macht te vestigen en dat hij bij voorkeur zoo zal kiezen, dat hij over

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 70