de aanvallen meermalen herhaald worden. Daardoor zal de bedreiging uit de lucht een zco ernstige zijn, dat daarvan een repressie en preventie uitgaat, veel grooter dan ooit met onze boven- en onderwater vloot te bereiken valt tegen een aanvaller, die in alles overmachtig zal zijn, behalve in het luchtwapen. Dank zij het onloochenbare feit, dat onze 1 a n dvliegtuigen als gevechtswapen altijd superieur zullen zijn aan de vliegtuigen, die een aanvaller van grooten afstand over zee voor zijn actie tegen ons gebied moet gebruiken, zoolang hij niet in of nabij onzen Archipel de beschikking heeft over goed geoutilleerde vliegvelden, zal die overmacht aan onze zijde kunnen zijn. Wat daarmede te bereiken valt tegen havens of baaien, die tegen een luchtaanval van over zee moeilijk te beschermen zijn, dat heeft de Spaansche burgeroorlog geleerd, maar daarnaast is er nog een andere ervaring, die den handels oorlog raakt, welke van Marine-zijde zoo op den voorgrond wordt geplaatst. Daarover nog een enkel woord in een slotartikel. LUCHTWAPEN VOOR INDIË UITERST BELANGRIJK. Daar onze Archipel een zware maritieme verdediging mist, moet juist in de vliegtuigen het heil gezocht worden. Lichte kruisers onze groote kracht. In het voorgaande artikel werd uiteengezet, dat de ervaringen omtrent de luchtaanvallen op de regeeringshaveiis aan Spanje's Oostkust, duidelijk hebben aangetoond, welk een machtig wapen het landbombardements-vliegtuig moet zijn voor de directe verde diging van Nederlandsch-Indië en hoe groote repressie en dus ook preventie daarvan zal uitgaan. Het standpunt, dat steeds in dit blad verdedigd werd, vond in het gebeurde in Spanje een krachtige bevestiging en gelukkig gaat het met de verdediging van Indië al meer en meer die richting uit. Toch zijn er nog, die desondanks in den directen aanval van uit de lucht op den aam-ander van ons grondgebied weinig heil zien en blijven volhouden, dat de verdediging van Indië in hoofdzaak een maritieme moet zijn. Zij spiegelen zich daarbij gaarne aan het voorbeeld van Engeland en Amerika, zonder aandacht te wijden aan het feit, dat het zware slagschip, dat de rugge- graat moet zijn van elke waarlijk maritieme ver dediging aan onze vloot ontbreekt en de Regeering er, blijkens de jongste persconferentie, ook niet aan denkt tot den aanbouw van dergelijke schepen over te gaan. Met een vloot slechts samengesteld uit lichte kruisers, jagers en duikbooten, die tezamen slechts de nood zakelijke omlijsting van de machtskern eener werkelijke scheepsmacht vermen, zal men nooit het meesterschap ter zee kunnen bevechten en ook nimmer de in bezitneming van punten van onzen Archipel kunnen beletten. Dit is voor de voorstanders van een maritieme defensie allerminst een bezwaar en hun argumenten komen in hoofdzaak hierop neer, dat die vijandelijke bezetting van plaatsen buiten Java in feite vol strekt zoo erg niet is, omdat naar hun oordeel de aanvaller daarvan toch geen profijt zal kunnen trekken. Onze vloot zal dan haar actie op den verbindingsweg, tusschen het vijandelijke land en het bezette punt in onzen Archipel, gaan ontplooien en tegelijkertijd 's vijands handel ernstig afbreuk doen. De indirecte verdediging dus die veel overeenkomst heeft met den guerilla-oorlog te land. De daden van de Duitsche kruisers Einden en Karlsruhe tijdens den wereldoorlog, die den Britschen handel in den Indischen en den Atlantischen Oceaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 73