der Beweging wilden brengen, er* zooals de Koeran dat wilde desnoods met het zwaard in de hand. Dat gaf weder moeilijk heden aan den Koning 1), maar al met al breidde de Beweging zich toch zoo sterk uit, dat een tekort aan water en te bewerken velden dreigde. Want de Koning beloofde allen zwervers land en water, maar moest zijn belofte dan ook gestand doen. Zoodra een stam zich bekeerde tot de Ichwan moest haar grond gereed zijn. Dat vraagstuk was vooral ook daarom zoo dringend, omdat de vijan den der Wahabieten in Irak en Jemen gereed stonden om bij een mogelijken tegenslag het verzet tot een opstand aan te blazen. Het werd een verbitterde strijd om water, een strijd, welke Ibn Saoed alleen moest doorvechten buitenlandsche geologen brengen te midden van de fanatieke Ichwan was uitgesloten. Enkelen heb ben er vermomd gewerkt maar zijn hun leven geen dag zeker geweest. Water werd geboord, bronnen werden gegraven en geheime bronnen opgespoordwant vele stammen hielden hun water vindplaatsen geheim, zoodat Ibn Saoed slechts door speuren, vragen en dreigen de voorraden kon ontdekken. Het is den Koning echter geluktzoodat alle stammen van Centraal Arabië door de Ichwan tot broeders zijn geworden, en in plaats van elkander bestrijdende groepen tot een eenheid zijn samengesmeed. Naast zijn reuzenarbeid in de Nedsjd vond Ibn Saoed echter ook gelegenheid zijn gebied uit te breiden ten koste van de Turken in 1913 scheen die gelegenheid schoon. Wij willen daar toe enkele jaartallen in Uw geheugen terugroepen 1908 Revolutie in Konstantinopel. 1909 Soeltan Abdoel Hamid in de gevangenis. 1911Tripolis-oorlog tusschen Italië en Turkije. 1912 Eerste Balkankrijg, met tot resultaat de onafhankelijkheid van verschillende Balkanlanden. 1913 Vrede van London- Het Turksche Rijk in Europa wordt verdeeld. Hij besloot nu om de Turksche provincie Hasa te bezetten met het kustgedeelte Koeweit Bahrein aan de Perzische Golf. Met 600 man bezette hij Hoefoef den 13 April 1913, na overrom peling van het sterke Turksche garnizoenwaarna hij den goeden 818 Rupert Donkan vertelt op blz. 100 van zijn reeds vermelde boek, dat op verwijten over den strijdlust der Ichwan, die Arabië nog steeds in de greep van een burgerkring hielden, de Koning eens antwoordde „De religieuze strijd schijnt mij veel eer te verontschuldigen dan de klassestrijd of jullie andere oorlogen. Is het scms niet beter om naar de wapenen te grijpen voor eene idee, dan voor erts, petroleum of katoen Een godsdienststrijd is het beste bewijs voor het feit, dat de groote massa niet zooals bij jullie alleen maar aan de maag denkt, doch dat zij zich een nieuwe idee heeft eigen gemaakt". Inderdaad, Koning Ibn Saoed is een wijsgeer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 7