Dat een steeds verder voortgaan met het opheffen van militair bestuur een logisch uitvloeisel is van de gestage ontwikkeling van dit gewest, zal wel door een ieder worden beaamd. Echter men schrijde niet te vlug, doch zij uiterst behoedzaam De ge schiedenis van Atjeh toont de noodzakelijkheid daarvan en waar schuwt dat ten deze gemaakte fouten ernstig gestraft kunnen worden. Dat overigens het militaire bestuur ook van de zijde der bevol king hooge waardeering ondervond moge blijken uit de volgende aanhaling uit de rede van Tengkoe Ben Hasan, Zelf bestuur der van het landschap Keumela bij de overgave van het bestuur over de onderaf deeling Lammeulo op 2 Maart 1938 door den kapitein fd.-controleur aan den nieuwen controleur B.B. 12. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. 894 bestuursvoering en de bevelvoering over de militaire bezetting bij aanwezigheid van bepaalde toestanden en verhoudingen belangrijke voordeelen kan bieden. Indien deze factor mede in aanmerking wordt genomen, zal het het geachte lid duidelijk zijn waarcm de Regeering in bepaalde gevallen, ook al zou de militaire bezetting gehandhaafd blijven, voorshands ervan moet afzien om aan omzetting van z.g. militair in civiel bestuur Haar goedkeuring te hechten. Het vorenstaande moge tevens strekken ter beantwoording van enkele ever ditzelfde onderwerp handelende passages in de door den heer Mahmoed in tweeden termijn gehouden rede. Zooals U bekend is, werd de onderafdeeling Lammeulo tientallen van jaren door een Civiel en Militair controleur (fd. Controleur) bestuurd. In de vele jaren, welke voorbij zijn gegaan, was er steeds een goede samenwerking tusschen ons, Zelfbestuurders en fd. Controleurs, waardoor dit land steeds meer vooruit is gegaan, veilig en zeker is geworden, ook van den kant van onze bevolking. In het kort, wij waren zeer tevreden met het bestuur van de fd. Controleurs. Red. Tactiek. Luchdoelbestrijding. W. Brandt merkt in M.W. Juni 1938, nr. 52 op, dat het D. voorschrift veel aandacht besteedt aan de bestrijding van vlgn. door lichte en zware mitrn., doch dat het geweer hierbij slechts terloops wordt besproken en voegt hieraan de ook door andere schrijvers verkondigde meening toe „Gerade die Abwehr mit Gewehr hat sich aber in neuerer Zeit als recht wirkungsvoll erwiesen". Werden mitr.bedieningen in kuilen (granaattrech ters) opgesteld, zoodat zij eenigszins gedekt zijn en beschikken zij over lichtspoormunitie, dan worden de uitkomsten aanmerkelijk beterdan „entsteht bei allen Bedienungen ein förmlicher Jagdeifer an Stelleeines sonst leicht eintredenden Unterlegenheitsgefühls". S. beveelt 7e deel licht spoormunitie aan dan is de baan nog voldoende duidelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 83