897 is voor dit doel uitstekend geschikt gebleken, doch het verdient aanbe veling dit geschut door lichtere afweerwapens te doen steunen. 4. De 3,7 cm wordt slecht beoordeeld, daar dit wapen noch de voor- deelen van de 2 cm, noch die van de 8,8 cm heeft. Veton. 1. Vewn. werden aan beide zijden tactisch onjuist gebruikt, nl. in te kleine hoeveelheden en zonder samenwerking met andere wapens. „Es habe sich klar herausgestellt, dasz nur Masseneinsatz in groszer Breite und Tiefe und in engstem Zusammenwirken, vor allem mit der Infanterie, zum Erfolg führe". 2. Door het verleenen van art.steun is gemotoriseerde, „gelandegangige" begeleidende art. aan te bevelen, daar alleen deze in staat is de vewn. te volgen en den vij. pantserafweer neer te drukken. 3. Overal waar vewn. voldoenden pag.weerstand ontmoetten, faalden zij was het pag. te laat of door voorbereidend art.vuur vernietigd, dan be reikten zij met bijna wiskundige zekerheid hun doel. 4. De voorkeur wordt gegeven aan vewn. van minstens 8 t. Wij teeke nen hierbij aan, dat dit oordeel hoofdzakelijk is gebaseerd op Fr. gegevens. Houdt men rekening met de Fr. tactiek, nl. nauwe samenwerking met de inf. dus het weder in beweging brengen van vastgeloopen inf.onderdee- len dan behoeft deze conclusie geen verwondering te baren. Treedt echter de verrassing op den voorgrond, dan kan n.o.m. ook met lichte tanks het gewenschte succes worden bereikt, want de voordeelen van de zwaardere tanks zetelen hoofdzakelijk in zwaarder pantser en zwaardere bewapening, doch niet zoo zeer in grootere „Gelandegangigkeit". Pantserafweer. De republikeinen geven de voorkeur aan een 20 mm wapende Fr. voegen hieraan toe, dat de voorste inf. zelf ook over een wapen -de tankbuks moet beschikken. T.a.v. het kaliber teekenen wij aan, dat een 20 mm kanon t.o.v. een zwaarder kaliber het voordeel heeft van een grootere vuursnelheid. Als nadeel staat hiertegenover de mindere uitwerking van het enkele projectiel. Om eenzelfde uitwerking te verkrijgen, zijn dus meer projectielen noodig, waardoor het voordeel van de lichtere munitie weer ge heel of gedeeltelijk verloren gaat. Tenslotte mag niet over het hoofd worden gezien, dat een 2 cm projectiel tegenover de huidige pantsers nog voldoende indringsvermogen mag hebben, doch dat het niet uitgesloten is, dat door verbetering van pantserplaten zulks in de toekomst met meer het geval zal zijn. d. V. Artillerie. Op blz. 396 (April-nr.) vermeldden wij e.e.a. omtrent de reorganisatie van de Am. div.art. R.d. Art. 4 wijdt hieraan eenige blzn. van de rubriek Renseignements divers alwaar naast de door ons reeds behandelde artikelen nog de volgende worden verslagen Field Artillery Journal Mei-Juni 1937, luit. kol. Christian, The proposed division passed in reviewkol. Greer, Artillery Missions and Doctrinesidem Nov.-Dec. 1937 „Ut Prosim", The Queen's Husband, The Field Artillery RegimentArmy and Navy Journal, 9-10-37, een niet nader aangeduid artikel van gnl. Conner. De referaten in het kort samenvattende, blijkt in de eerste plaats, dat allesbehalve eenstem migheid bestaat omtrent de organisatie van de div.art. v.z.v. de S.'s hun wenschen in cijfers uitdrukken, blijken deze uit onderstaande tabel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86