903 geologische gesteldheid als vlg. basis zoowel voor landvlgn. als voor vlg.booten zeer bruikbaar zijn. Van de Marshall eiln. (Jaluit) is het slechts een sprong van 750 km naar de Gilbert-eiln. en van daar rond 1500 km naar de Phoenix-eiln., op welke eiln.-groepen resp. Eng. en Amer. mil. vlg.bases zullen vestigen. Tenslotte wordt nog vermeld, dat de Jap. den laatsten tijd veel belang stelling toonen voor atollen in den Pacific, ook buiten hun Mandaat-gebied gelegen. Zooals bekend is de souvereiniteit van deze koraal-eiln. uit een volkenrechtelijk oogpunt vaak twijfelachtig. Deze atollen worden geregeld bezocht door Jap. visschersvaartuigen. De Java Bode" van 4 Aug. j.l. wist te vermelden, dat na de instelling door de bevoegde instanties in Amerika van een centraal orgaan voor de controle op de burgerluchtvaart, de in afwachting hiervan onderbroken onderhandelingen over een luchtverbinding tusschen Java en Manilla zouden worden hervat. Het blad meldt echter, dat nieuwe moeilijkheden zijn gerezen, thans van de zijde van de luchtvaartdeskundigen van het Min. van Oorlog te Washington, die zich tegen het verzoek van de K.N.I.L.M. tot instelling van een wekelijkschen dienst tusschen de beide eilandengroepen verzetten. Concrete inlichtingen terzake waren niet te verkrijgen, doch dat ernstige oppositie heerscht, moet volgens het blad buiten twijfel worden geacht, zelfs ondanks de principieele goedkeuring door de Indische Regeering van het beginsel van reciprociteit t.a.v. Amer. luchtvaartmijn. Het heet, dat het Amer. Min. van Oorlog, dat verantwoordelijk is voor de defensie der Philippijnen, er huiverig voor is, deze in de waagschaal te stellen, door de mogelijkheid te openen van buitenlandsche waarneming der defensiemaatregelen. Het bureau voor de Burgerluchtvaart is voor het verzoek der Knilm., evenals het Dep. v. Buit. Zaken, doch de mil. deskundigen vreezen, dat inwilliging ervan de Ver. St. in nog meerdere mate zal betrekken in de aangelegenheden van het Verre Oosten. Voor de Philippijnen zelf beteekent volgens de persberichten deze militaire oppositie in Washington een ernstige teleur stelling. Het is bekend, dat de Regeering van de Phil, sterk geporteerd is voor de instelling van een geregelden luchtdienst tusschen Batavia en Manilla, welke den reisduur tusschen de Phil, en Eur. zou verkorten tot een zevental dagen. De Phil, pers liet zich dan ook niet onbetuigd, al deed zij uitkomen, de beweegredenen van Washington volkomen te begrijpen en in zekeren zin te deelen. Het gaat er volgens haar niet om, dat Washington de Ned. Reg. zoude wantrouwen, of discrimineerende maatregelen wenscht te nemen tegen een Ned. lvt.mij., doch uitsluitend om het feit, dat men uit def.overwegingen geen precedent wenscht te scheppen, dat aan iedereen de gelegenheid zou geven om gelijke faciliteiten op luchtvaartgebied te verzoeken. Het is wel duidelijk, welk land in het Verre Oosten aan deze houding van het Am. Min. van Oorlog debet moet zijn. v. G. Luchtvaart. Navigatie in de moderne luchtvaart. (R.A.F. Quarterly, April 1938). De hedendaagsche uitbreiding der mil.lv. met vlgn. met groote snelheid en actieradius doet het probleem der navigatie van bijzonder belang wor den. Want alleen wanneer men deze volkomen meester is, kunnen de mo gelijkheden van het luchtwapen volledig worden benut. Volgens S. is er slechts een klein aantal specialisten op dit gebied in de Eng. luchtmacht en is het hard noodig, dat dit aantal wordt uitgebreid. Het eenige, wat daarvoor gedaan moet worden, is oefening en practijk. Een ieder kan het leeren. Met het oog op de groote hoogte, waarop gevlogen moet worden, acht S. de astronomische waarneming het meest aangewezen hulpmiddel voor de navigatie, wijl de lucht daar meestal helder is. Dit is des nachts

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 92