904 het best uitvoerbaar. De nacht is tevens het gunstigst voor bombardement (minder kwetsbaar voor luchtafweergeschut en vij. vlgn. wel zijn de doelen minder goed zichtbaar, doch de groote centra moeten toch altijd verlicht zijn). De methode der richtingzoekende draadlooze telegrafie is niet steeds precies genoeg, geeft met een speling van 2° (nachteffect) afwijkingen tot 65 mijl over 1000 mijl afstand. Is bovendien in oorlogstijd niet steeds toe te passen. Aanbevolen wordt de noodige navigators der R.A.F. te detachee- ren bij de burgerluchtvaart voor het opdoen van ervaring op groote afstan den. Tot zoover de S., die hier een probleem behandelt, dat ook voor ons van veel belang is. Echter zijn we het niet met hem eens, dat de astrono mische navigatie de voorkeur zou verdienen boven die met behulp der radio. Zeker voor onze omstandigheden is de laatste nauwkeurig genoeg. Voorts denken wij minder licht over het nachtelijk optreden dan S. en achten dit slechts bij zeer gunstige weersomstandigheden op eenigszins uitgebreide schaal mogelijk. Versterking der luchtstrijdkrachten. (Revue Mil. Générale, Mei 1938). Het is de bekende gnl. Armengaud, die dit onderwerp hier in beschou wing neemt en als zoovele anderen zijn meening geeft over hetgeen behoort te worden gedaan om Frankrijk den onrustbarenden achterstand te doen inhalen hij schat de verhouding t.o.v. Duitschland in hoeveelheid als 1 3, welke verhouding zich nog dagelijks ten nadeele van Fr. wijzigt. Er is maar één middel om dit te verbeteren en dat is opvoering der pro ductie, afkondiging van een industrieele mobilisatie, nacht en dag werken, verlenging der arbeidstijden, verbod van staking en samenwerking van alles en allen. Om enkele getallen te noemen moeten de 1500 vlgn. in eerste linie volgens het huidige programma verhoogd worden tot 3000 stuks (over eenkomstig de cijfers van Laurent-Eynac in den Senaat). En dit zou ver werkelijkt moeten worden vóór het einde van dit jaar, althans zoo spoedig mogelijk (Allemaal goed en wel, maar dit is al zoo vaak beweerd. Wanneer zal echter de man opstaan of de geest over het volk vaardig worden om dit tot uitvoering te brengen Dat is het groote vraagstuk en niet alleen voor Fr.). Na de moeilijkheid van het tijdig verkrijgen en vormen der bemanningen te hebben gereleveerd, betoogt hij verder, dat de drie ministers voor de weermacht gelijkelijk moeten samenwerken bij den opbouw der luchtvaart. Hierbij bepleit hij tevens de instelling van een aparte „aviation de coopération" bij het landleger, overeenkomstig de organisatie der marine l.str.krn. Hiervan verwacht hij voordeel voor het landleger (betere ontwik keling van dit luchtwapen en betere samenwerking) èn voor het luchtleger (dat dan eenvoudiger van samenstelling wordt, met een juistere coördinatie op het gebruik van groote eenheden voor bombardement en jachtvlieg- dienst). Deze scheiding zal inderdaad een verdeeling van het opbouwpro gramma geven (over drie departementen). Of dit veel baten zal, zou nog moeten blijken. Er komen immers eveneens zooveel meer wrijvingsplaatsen Voorts zal hierdoor (zooals terecht L'Aéronautique van Mei '38 opmerkt) het probleem der productie al even weinig tot een oplossing zijn gebracht als wanneer alles ten behoeve van één departement wordt gebouwd. Luftkrieg oder Kooperation (Luftwehr, April 1938) Onder dezen titel behandelt O. Herhudt von Rohden de theorie van den luchtoorlog, waarbij hij zich ten doel stelt aan de hand van de krijgserva- ringen der laatste 8 jaren na te gaan, in hoeverre de idee van den z.g. zelfstandigen luchtoorlog zich heeft bewaarheid, dan wel of wellicht de voorstanders van wat in het buitenland algemeen als „coöperatie" wordt aangeduid, dus het gebruik van het luchtwapen in onmiddellijke samen werking met leger/vloot, hebben gelijk gekregen. Wij achten het artikel belangrijk genoeg om een korte weergave van het betoog op te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 93