Er zijn drie stroomingen1. Luchtmacht is het alleen beslissende wapen. Leger en vloot dienen alleen voor verdediging en beveiliging der grenzen en zeegebieden, terwijl het luchtwapen intusschen den strijd beslecht, voor de tegenstander gelegenheid heeft zijn krachten voor een beslissenden slag in te zetten. 2. Slechts het vernietigen van den vijand op den grond en bezetting van diens land brengt de zege. Het luchtwapen kan slechts hulp diensten verleenen aan de troepen op den grond. 3. Elk der drie deelen van de weermacht heeft zijn eigen taak in het raam van dealgemeene oorlog voering. Het luchtwapen vormt daarbij het middel om bij het vastloopen op den grond tegen de groote afstootende kracht van de verdediging het zwaartepunt te verleggen, waardoor de operaties m een andere beslissende richting kunnen worden gebracht. Over het algemeen zijn al deze stroo mingen het product van bijzondere geografische, meteorologische, PO ihcke en technische omstandigheden in de verschillende landen. Daarbij treft het, dat vooral daar, waar een snelle en verrassende overval noodzakelijke voor waarde wordt geacht voor een gunstig resultaat, de meeste waarde aan het luchtwapen wordt toegekend. Dit is voornamelijk in de oude wereld (Europa) het geval. Wat leert nu de practijk van de laatste oorlogen (conflicten c.q. incidenten) Mandsjukwo 1931. Een eigenlijke oorlog in de lucht was er niet, daar een tegenpartij mankeerde (de Japanners beschikten over een behoorlijk aantal vlgn. de Chineezen misten vlgn. èn luchtafweer). Inzet tegen be volkingscentra en uitgestrekte militaire objecten kwam evenmin in aanm^" king daar deze er niet waren dan wel zulks geen resultaat beloofde. Zoo bleef over het optreden tegen de Chineesche legers, vooral op de verbin dingen (desorganisatie aan- en afvoer). Dit optreden geschiedde zoowel in directen samenhang met de operaties der grondtroepen als wel in den joim van geheel zelfstandige ondernemingen. Conclusie Ondanks weinig gunstige omstandigheden trad toch in dezen oorlog het luchtwapen meermalen op als een zelfstandig operatief orgaan, waardoor het snelle oprukken der grondstrijdkrachten aanzienlijk werd bevorderd. Shanghai 1932. Een deel (ongeveer 2/5) van het Jap. luchtwapen trad op in nauwe samenwerking met het leger op den grond. De meerderheid vormde echter een soort „luchtmacht", welke werd ingezet tegen de Chm. vlgn., tegen de verbindingen (spoorwegen) en tegen belangrijke militaire objecten (steden en opslagplaatsen). Hoewel de Chin. vlgn. sterk m de minderheid waren, is hier toch sprake van een strijd om het luchtoverwicht. De Japan ners hadden grootere resultaten met het luchtwapen kunnen boeken, mdien zij dit onder een afzonderlijk commando rechtstreeks onder den opperbevel- hebber hadden gesteld. Conclusie Shanghai vertoont ons zij het in kleinere verhoudingen een zelfstandig optreden van het luchtwapen, gelijkwaardig aan dat van leger en vloot. Abessynië 1935-36. Hierbij zijn kenmerken Een zelfstandige organisatie der It luchtmacht onder eigen commando en rechtstreeks gesteld onder den opperbevelhebber. Strijd om het luchtoverwicht is onnoodig wegens ontbreken van een vijand ook de luchtafweer is van geen beteekenis. e grondorganisatie voor het luchtwapen moest geheel worden opgebouwd. Gebruik van het luchtwapen: Verkenning en verbinding; dit laatste was van veel belang, aangezien de Italianen strategisch op de buitenlijnen ageerden met vaak zeer grooten onderlmgen afstand. In hoofdzaak heeit het luchtwapen dit mogelijk gemaakt, o.a. ook door ravitadleering van groote troepenmachten. Het grootste succes is behaald door een uitgebreid en intensief bombardement tegen de Abessynische legers, vooral tijdens hun terugtocht. De snelle beëindiging van dezen oorlog is voor het grootste deel te danken aan het luchtwapen. Conclusie: Hoewel ook hier geen strijd om het luchtoverwicht noodig was en belangrijke industrie- en bevolkingscentra niet aanwezig waren, heeft de It. luchtmacht zich toch niet behoevende

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 94