906 beperken tot hulpdiensten aan het leger, doch integendeel naast dit leger zelfstandig een overwegenden invloed op het resultaat uitgeoefend. JapanChina 1937—38. Op het belangrijkste operatieterrein (Shanghai- Nankmg-Hankow) heeft voor en na een levendige luchtactie plaats, waar bij als regel de Japanners het overwicht behalen doch de Chineezen toch herhaaldelijk m de gelegenheid zijn om hun tegenstander op den grond aan te vallen. De groote ruimte is hier vooral de bondgenoot van de laat- sten. Het meerendeel der luchtacties doet zich kennen als zelfstandige operaties buiten direct verband met grondtroepen, doch met het doel den vijand in strategisch opzicht te verzwakken en daardoor het optreden van de eigen grondstrijdkrachten te steunen. Een sprekend voorbeeld hiervan tS 11 r^mJietigi tS Vfn het 29e Chin, leger tusschen Peking en Tientsin in Juli 1937 door Jap. l.str.krn. Dat het luchtwapen daarnaast ook van beslis sende beteekenis is geweest bij tactische ondernemingen bewijst alleen maar, dat net ook daarvoor geschikt is. Conclusie Hoewel de geringe hoeveel heid vlgn. (eenige honderden) in dit zoo uitgestrekte gebied (zoo groot als West- en Midden-Europa) geen vergelijking met Europeesche omstandig heden toelaat, mag worden vastgesteld, dat ook in deze Oost-Aziatische verhoudingen de zelfstandige luchtoorlog toepassing vindt. Spanje 1936—38. Hier vinden we de belangrijkste lessen der laatste jaren. Kenmerken zijnBurgeroorlog, waardoor een bijzondere psychologie der bevolking; voorts een aanvankelijke desorganisatie en uiteraard geen snelle en beslissende inzet van het luchtwapen bij het begin. Geen massalegers. Zeer uitgestrekt operatiegebied met naar verhouding weinig /tnn o ''r00de" 1-str.km. zijn veel talrijker dan die van Franco (bOU tegen 200), maar de laatsten zijn door betere leiding en techniek toch ongeveer even sterk. Evenals in China blijkt hier, dat een geringer aantal nog niet zwakker behoeft te zijn. Optreden van het luchtwapenBegonnen met transport van Franco's troepen uit Marokko naar Spanje, waardoor in beginsel diens later succes werd mogelijk gemaakt. Voorts luchtaanvallen op strategische doelen rechtstreeksche ondersteuning grondtroepen en aan vallen op oorlogsschepenstrijd om het luchtoverwicht bombardement van mdustneele, militaire en moreele krachtbronnen van den vijand. Door de geringe sterkte kon het luchtwapen echter niet het vastloopen der fronten verhinderen, hetgeen voor een sterke, zelfstandige luchtmacht juist een geeigende opgave zou zijn geweest. Later, na het opvoeren van de sterkte en den uitbouw van de grondorganisatie, oefende het luchtwapen echter meer en meer een beslissenden invloed uit op de successen op den grond Concusie Ook in Spanje gaat de beteekenis en de kracht van het lucht wapen uit boven het kader van hulpverleening aan de grondstr.km. Na den strijd om het luchtoverwicht liggen de doelen van de luchtmacht diep in het operatiegebied en in het achterland van den vijand. Hiertoe moet het onder centrale leiding rechtstreeks onder den opperbevelhebber staan, terwijl slechts in uitzonderingsgevallen sterke deelen van de lucht macht mogen worden gedetacheerd voor nevenoperaties. Slotconclusie Luchtmacht voert en beslist niet alleen een oorlog. „Wir richten uns aber auch mit vollem Bewusztsein gegen die Forderung, die Luftwaffe ihren Kern als einen organischen Bestandteil des Heeres und der Marine anzusehen, da die Eigenart ihrer Technik und die Wirkung ihiei Waffen im dreidimensionalen Raum für die Gesamtkriegfüh.rung unge- nutzt bleibt, wenn sie an die Erd- oder Seefronten gebunden ist. Dies alles hindert nicht, dasz die Luftwaffe auch in der Zukunft neben ihrem vollen Einsatz im „Luftkrieg" die Kooperation nicht vergessen wird und auch nicht vergessen darf Waarmede wij het volmaakt eens zijn. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 95