907 Luchtbescherming. De Ned. Ver. voor lb. heeft, een serie vlugschriften (A) en een serie brochures (B) het licht doen zien. Van de serie A zijn reeds verschenen I. Alg. beginselen van de bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht. II. Luchtbescherming en brandgevaar. lil. Luchtbescherming en Scherf- en Instortingsgevaai IV. Luchtbescherming en gasgevaar. V. Verblijf in schuilplaatsen. VI. Schuilloopgraven. Van de reeks Brochures zijn verschenen 1. Wettelijke regeling van de Luchtbescherming. 2. Alg. beginselen betr. de organisatie van den Ib.dienst. 3. Politie en luchtbescherming. Nog zullen verschijnenDe beteekenis van den luchtoorlog en alg. begrip pen over de luchtvdd. Alg. beginselen van de lwt.dienst Organisatie van de bescherming tegen strijdgassen Brandbommen en de bestrijding daarvan Lichtdooving en lichttempering Alarmeering en waarschuwing Alg. begrip- pen omtrent het inrichten van schuilplaatsen Bedrijfsbeschermmg Gezms- bescherming. Aangezien wij ook in Indië thans een centrale ver. voor lb. hebben (zij bevindt zich nog in een stadium van voorbereiding) met reeds enkele plaat selijke afdn., lijkt het goed, elke maand in ons tijdschrift eemge van deze boekjes beknopt in beschouwing te nemen. Voor hen, die er belang m stellen, wordt aangeteekend, dat zij tegen den prijs van 0.25 per deeltje verkrijg baar worden gesteld. Aanvragen kan men richten tot het Secretariaat der NVL. Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag. ad serie A Alg. beginselen van de bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht. Vermelding verdienen hiervan de luchtaanval en zijn gevolgen en de bescherming tegen luchtaanvallen. Opmerkelijk is, dat men daarbij uitgaat van het standpunt, dat in de meeste gevallen op 5 minuten na het signaal „luchtalarm" kan worden gerekend om een schuilplaats op te zoeken. Deze tijd is uiteraard afhankelijk van de op waarschuwmgsgebied getroffen maatregelen. Met uitzondering wellicht van onze kustplaatsen mag men wel rekenen op ongeveer 10 minuten. ad serie B. Wettelijke regeling van de lb. Zeer beknopt wordt hier over zichtelijk de Ned. wet in beschouwing genomen. Aangezien begin 1937 deze wet reeds uitvoerig in het tijdschriftoverzicht werd behandeld, wordt hier thans niet verder op ingegaan. ad serie B Alq. beginselen betr. de organisatie van den Ibd. In een artikel de luchtbeschermingsdienst" in het Org. N.I.O.V. (Nov. en Dec. 1936) werd de organisatie van den lbd. in Indië in beschouwing genomen. Op vrijwel overeenkomstige wijze wordt dit onderwerp m deze brochure behandeld. Aev worden het begrip lbd., het lb.plan en de verschillende hulpdiensten van den lbd. behandeld. Vermelding verdienen daarvan: a Verhouding van Hd. lbd. tot den burgemeester. Eerstgenoemde is voor zijn werk verantwoordelijk aan den burgemeester alle door of namens Hd lbd. te nemen maatregelen vereischen in vredestijd de goedkeuring van den burgemeester, welke gegeven kan worden in den vorm van alg. aan- wijzigingen. Echter zal Hd. lbd. in tijd van oorlog of oorlogsgevaar vanzelf sprekend meer vrijheid van handelen op eigen initiatief moeten hebben. In Indië is de toestand anders. Het verschil is o.m. daarm gelegen, dat de burgemeester niet alle organen van den lbd. onder zich heeft De politie b.v. is een orgaan van het B.B. De supervisie is in Indie opgedragen aan den Gouverneur (Hoofd van Gewestelijk Bestuur), terwijl in eiken lb.krmg een „Directorium" wordt ingesteld gevormd door Resident en Burgemeester aan welke autoriteiten is toegevoegd het Hd. lbd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96