908 b. Wijkindeeling, vakindeeling. M.h.o. op den lbd. heeft men in Ned. een wijkindeeling elke wijk heeft een eigen hoofd. In groote gemeenten worden verschillende aangrenzende wijken samen gevoegd tot een vak onder een vakhoofd. In Indië hebben we een sector-indeelingeen sector hier zou men kunnen vergelijken met een vak in Ned. Tot besluit van de brochure wordt met nadruk gewezen op de voor Hd. lbd., naast het organiseeren van de noodige overheidsmaatregelen, minstens even gewichtige taak de organisatie te bevorderen van de gezinsbescherming en de particuliere bedrijfsbescherming, de zelfbescherming dus in aanpassing aan de van overheidswege genomen maatregelen, dus de inschakeling van de zelfbescherming in het organisatieplan. Ook in Indië is thans de Centrale Inspectie bezig met het ontwerpen van dergelijke werkjes. Het is zaak, dat de thans opgerichte Ver. dit zoo spoedig mogelijk overneemt uiteraard onder supervisie van de inspectie. Luft-Schutz nr. 8 (Zwitserland). In een artikel „gasbescherming van de burgerbevolking doet S. scherp uitkomen, dat de gasbescherming een onder deel is van de lb., waarmede wij instemmen. De in Indië gebruikelijke bena ming „gascursussen voor de burgerbevolking" zouden wij dan ook gaarne zien gewijzigd in „Ib.cursussen". Schutzraumprobleme. S. dringt met klem aan op eenvoudige scherf- en gasvrije ruimten in elke woning en op z.g. „openbare schuilplaatsen" voor personen, die zich bij „luchtalarm" op straat bevinden. Het systeem om bij „luchtalarm" de bewoners hun toevlucht te doen zoeken in bosschen in de omgeving wordt door S. veroordeeld, aangezien zulks aanleiding zou geven tot het uitbreken van paniek. Het zeer lezenswaardige artikel leent zich niet zonder meer voor Ned.-Indië. Het bouwen van sehuilruimten in elke woning zal bijv. niet mogelijk zijn alleen al door de constructie van een groot deel der woningen (geen kelders, lichte omwanding en dakcon structie, kampongwoningen enz.). Zou men de constructie verzwaren, dan zou dit in vele gevallen te duur komen. Daarom gaat men dan ook hier er toe over om naast scherf- en gasvrije schuilplaatsen, waar zulks noodig en mogelijk is, schuilloopgraven aan te leggen (in tijden van luchtgevaar) waar men er de ruimte voor heeft. Bij nieuwbouw dient men echter z.v.m. dadelijk over te gaan tot het maken van scherf- en gasvrije schuilplaatsen. Inderdaad is aan het systeem „vluchtorganisatie" het gevaar voor „paniek" verbonden. Men zal echter in Indië in enkele plaatsen hier niet aan kunnen ontkomen. Als men een en ander goed organiseert, geregeld oefent en de bevolking wijst op de noodzakelijkheid van een ordelijken uittocht dan 'behoeft n.d.z.m. geenszins „paniek" uit te breken. Waar hier in Indië het systeem „vluchtorganisatie" is ontworpen heeft de uittocht van de bevol king slechts over kleine afstanden hoogstens 1500 m plaats. Buitenland. Frankrijk. Voor de burgerbevolking van Parijs zal men 4.900.000 gasmaskers aanschaffen prijs in totaal fr. 284.000.000 (per stuk fr. 58). fr. 184.000.000 betaalt het Rijk, de stad de rest. Voor den bouw van onderkomens is fr. 250.000.000 uitgetrokken. Het Rijk en de stad betalen elk de helft. Engeland. Het Ib.plan voor een gedeelte van Groot Londen. Voor de gemeente Hornsey is een Ib.plan ontworpen. KostenKapitaalsuitgaven 50504 (waarin 3242 voor brandweermaatregelen), jaarlijksche uit gaven 1550. Personeel 4000 man. Hiertegenover stellende Soerabaja met eveneens 4000 man personeel Kapitaalsuitgaven 225.000, jaarlijksche uitgaven 10.000 (globale ramingen). Hornsey telt 900.000 inwoners -uim het dubbele van Soerabaja. België. Hier wordt aan de vorming van de jeugd zeer veel aandacht besteed. He opleiding op lb.gebied kan men in drie deelen splitsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97