909 1. Algemeen onderricht dus „lesgeven". 2. Praetische propaganda door doelmatige oefeningen, aanschaffing van goedkoope gasmaskers. 3. Opzetten van het lb.plan van de school door leerlingen onder leiding van de leerkrachten het organiseeren van een plaatselijken lbd. waarbij het schoolgebouw als centrum van den lbd. dienst doet, en waarbij de leerlingen worden ingedeeld. Het lb.onderricht van de bevolking steunt in de eerste plaats op de lb.- scholen, waarvan men er 3 soorten heeft t.w. de gemeentescholen, de pro vinciale scholen en de „École supérieure" in Brussel. Thans heeft men 80 gemeentescholen (wordt uitgebreid tot 500), in de provinciale scholen worden de instructeurs van de gemeentescholen gevormd de „école supé rieure" is een universiteit waar doktoren, architecten enz. een specialisten opleiding ontvangen. Luftschutz nr. 6 (orgaan van den Reichsluftschutzbund Weenen). In een artikel „Paris is gerüstet" werd het volgende aangetroffen omtrent den lbd. te Parijs. Alarmeering beschikt wordt over 180 groote en 300 kleine sirenes. Beperking van scherf- en gasgevaar 1. de metrotunnels, welke zich op een diepte van ongeveer 40 m bevinden worden gasdioht gemaakt. Hiervoor heeft de Reg. thans een krediet van 135.000.000 frs. toegestaan. 2. in de stadsgedeelten waar zich geen metrotunnels bevinden worden door het Rijk scherf- en gasvrije onderkomens gebouwd. Twee van deze onderkomens elk bestemd voor 5 a 6000 personen zijn reeds in de dichtstbevolkte stadsgedeelten aangelegd. [N.dz.m. is het beter kleinere schuilplaatsen aan te leggen. Men krijgt dan tevens verspreiding van doelen] 3. er is een aantal natuurlijke onderkomens aanwezig in den vorm van oude kalkgroeven. 4. 38.000 kelders in woonhuizen zijn geschikt bevonden om als schuil- ruimte te dienen. Aangezien de huiseigenaren de aan te brengen veran deringen niet willen bekostigen heeft het Rijk hiervoor 100.000.000 frs. beschikbaar gesteld. Brandgevaar. Men heeft de stad verdeeld in 15.000 blokken in elk blok bevindt zich een brandwacht a 5 man. Dus het systeem brandweerhulp ploegen bij ons. Geneeskundige dienster zijn in de stad 30 geneeskundige hulpposten (gasdicht) elk beschikkende over ongeveer 100 bedden. Een groot centraal ziekenhuis (capaciteit 2000 patiënten) is onlangs gereed gekomen. Evacuatie de Reg. heeft het plan, zoodra gevaar dreigt, het grootste deel der bevolking tot evacueeren naar het Z. en Z.W. des lands. Teneinde den uittocht te bespoedigen worden tal van straten verbreed. Gasschutz und Luftschutz nr. 6. In een artikel behandelt Mj. Breyer de samenwerking tusschen de bedrijfslb. en de plaatselijke lb. Aangezien men thans in Ned.-Indië een aanvang maakt met de lb. van bedrijven wordt hier thans iets dieper op ingegaan. In de eerste plaats zal volgens S. het hd. lbd. van het bedrijf zich met eigen hulpmiddelen moeten behelpen. Eerst wanneer hij ziet, dat zijn middelen niet toereikend zijn, vraagt hij hulp aan den plaatselijken lbd. S. wijst op samenwerking tusschen bedrijven onderling, wanneer zij in eikaars nabijheid zijn gelegen. Sommige bedrijven welke van een lucht aanval te lijden hebben gehad dienen in de eerste plaats hulp te ontvangen van bedrijven in de nabijheid, welk vrij zijn gebleven. Een en ander dient

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98