8. NOGMAALS POSTCHEQUE- EN GIRODIENST (P. C. G. D.) ÜN HET MILITAIRE BETALINGS VERKEER door H. J. H. VOSKUIL, Kapitein der Infanterie. In I. M. T. 1938 nr. 8 geeft de le luitenant der mil. adm. H. G. J. de Leeuw een beschouwing over bovengenoemd onderwerp. Wij willen ons bepalen tot een korte bespreking van een der conclu sies, waartoe S. o.i. is gekomen, doordat hij dit vraagstuk wat eenzijdig, n.l. slechts van de zijde van den kwartiermeester heeft bekeken. De voordeelen van een postrekening zijn aan eiken (gewezen) rekeninghouder bekend en worden trouwens door S. erkend. Deze voordeelen gaan echter ten deele teloor, als de inkomsten aan den rekeninghouder in contant geld worden betaald. Het succes van een P.C.G.D. zal slechts verzekerd zijn bij voldoende deelname. Daarom zal het aanbeveling verdienen het nemen van een postrekening voor de landsdienaren zoo aanlokkelijk mogelijk te maken het aangewezen middel daartoe is althans de maan- delijksche bezoldigingen als regel per P.C.G.D. uit te betalen. Voor uitzonderingsgevallen kunnen uiteraard uitzonderingsbepa lingen worden gemaakt. Moet op grond van het vorenstaande het door S. ingenomen standpunt t.o.v. den P.C.G.D. in het militaire betalingsverkeer al minder juist worden geacht, zijn conclusies zijn o.i. gegrond op een onjuiste basis. Als S. n.l. zegt„Ons systeem van betalings opdrachten daarentegen voldoet goed, enz.", dan zal lang niet iedereeen zulks onderschrijven. Hier ligt m.i. het zwakke punt van S.'s betoog. Immers een systeem, waarbij de compagnies commandanten enz. niet alleen de soldijen, maar zelfs de maan- delijksche bezoldigingen moeten uitbetalen, waarbij dan de lasten en de risico's van de betaling worden overgebracht op organen, die daarop het minst zijn ingesteld, kan hoogstens voldoen in het oog van den kwartiermeester. Aangezien de compagniescomman danten enz. verplicht zijn de chèque van den kwartiermeester persoonlijk in ontvangst te nemen, dan wel door een hunner offi cieren in ontvangst te doen nemen en het verzilveren van de chèque en het geldwisselen slechts door officieren mogen geschie- 876

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65