1020 aan militaire en economische sancties en aan verleening van doortocht ondergeschikt is aan eischen van eigen veiligheiddaar het stelsel van collectieve veiligheid ernstig heeft gefaald wenscht Zij „tot tijd en wijle organisatie te Genève instede van den pas te markeeren, den weg vervolgt naar een betere toekomst" t.a.v. de algemeene verplichting tot deelname aan een gemeenschappelijke actie of het verleenen van doortocht aan vreemde troepen over Haar grondgebied de meest nadrukkelijke voorbe houden te maken. Onze regeering staat in dit opzicht niet alleen andere regeeringen zijn haar voorgegaan en het is daaraan toe te schrijven, dat de Volkenbondsraad wel besloot, het sanctieartikel 16 van het Convenant op Japan toe te passen, doch aan eiken staat individueel overliet, de maatregelen te nemen, welke hij noodig acht. Dit besluit is het in artikel 17 van dat statuut genoemde gevolg van een weigering, te voldcen aan de mede in dat artikel omschreven uitnoodiging aan een niet Volkenbondslid, zich ingeval van een geschil met een wel lid van den bond zijnden staat ter regeling van dat geschil op bepaalde voorwaarden te onderwernen aan het lidmaatschap van den Bond Japan wees deze cp verzoek van China gedane uitnoodiging van de hand onder verwijzing naar de reeds vaker gedane mededeeling, dat het geen inmenging van derden wenscht. In China woedde de strijd met groote hardnekkigheid voort geleidelijk gaan de Japanners voort met het indrukken van de O. van Hankou gelegen stellingen en de omsingeling van die stad in het N.O. en N. de Hwaiho volgende zijn zij de Pinghan-spoorlijn in de richting van Hsinyang reeds genaderd tot de omgeving van Losjan waar zwaar wordt gevochten aan de Jangtse wordt even hard gestreden om Tienchiachengbeide partijen beschuldigden elkaar wederom van het gebruik van gifgassen. Doch ook in het N. is de strijd weder opgelaaid en wel in de omgeving van Toengkwan terwijl de guerilla in Sjansi en Sceiyoean zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat de Japanners 7 divisiën derwaarts zouden hebben gezonden, de eene helft bestemd voor bewaking van de verbindingen, de andere ter uitroeiing van de Chineesche „benden". Nog dient melding te worden gemaakt van een incident te Tientsin waarin volgens de Japansche berichten, die van het gebeurde veel ophef maakten, Fransche soldaten de schuldigen zouden zijn. Omtrent het andere nog niet opgeloste conflict, den burgeroorlog in Spanje, werd weinig vernomen geen der partijen meldde noemenswaardige vorderingen. In Egypte werd een voor den vorst goed afgeloopen aanslag gepleegd op koning Farcek in Rangoon en andere plaatsen in het sedert 1 April 1937 van Indië losgemaakte Burma kwamen vrij ernstige botsingen voor tusschen Britsch-Indiërs en Burmanen waaraan troepen te pas kwamen voor het herstel van orde en rust. Engeland en Amerika besloten tot condominium (gezamenlijk bestuur) over Kanton en Enderby, de vlieg tuigbases in de Phosnixgroep ten N. van Samoa terwijl laatstgenoemde mogendheid op meer en meer gespannen voet raakte met Mexico. Gelet op het feit, dat tot nu toe geen Mexicaansche president zich heeft kunnen handhaven zender steun van Washington, valt het te bezien, of pres. Cardenas nog lang in zijn eigenaardige houding t.o.v. schadevergoeding van door hem onteigende buitenlandsche eigendommen zal kunnen vol harden. Zijn voorbeeld dreigt evenwel reeds navolging te zullen vinden S. Salvador en Costa Rica schijnen eveneens reeds plannen te kcesteren tot onteigening zonder schadevergoeding. De in Augustus in Chili uit gebroken en snel neergeslagen nationaal-socialistische opstand bleek ernstiger afmetingen te hebben gehad dan aanvankelijk werd voorgesteld men achtte het noodig, den president te bekleeden met dictatoriale bevoegd heden. 29-10-'38. Sch. Zie de schets op blz. 966 in dit nummer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101