Italianen aangestelde economische leiders tegen, kortom hij was een lastige oude man. Toch nam dat niet weg, dat Engeland met diep wantrouwen het lonken van Rome in Sana volgde. Dus was Ibn Saoed de aangewezen man om aan dat onsympathieke gedoe een einde te maken. Hier kwam nog bij, dat Ibn Saoed alle aanleiding had om zich met Jemen te bemoeien. Imam Jahja was Sjiiet en een openlijk vijand der Wahabietenen toen deze in 1920 Asir hadden veroverd waren zij buren geworden en had de Imam dus alle gelegenheid om van zijn vijandige gezindheid te doen blijken. De oorlog was dus nu onvermijdelijk en Europa zorgde voor de middelen Engeland voerde wapenen in te Dzjidda voor Saoedië, en Italië deed hetzelfde voor Jemen in Hodeidatout était done pour le mieux dans le meilleur des mondes In Maart 1934 begon de strijd met een inval van Jahja in de provincie Asir, en daarmede leidde hij het einde van een zelf standig Jemen in. Ibn Saoed's tweede zoon Faisal kreeg de opdracht uit te voerenen nu op moderne wijze. Met 800 automobielen en pantserwagens viel Faisal in Mei 1934 Jemen binnen en bezette hij de kuststrook en de havens aan de Roode Zee. Moeilijker was de operatie tegen de Bied, de hoogvlakte van Sana, waarheen auto's niet konden volgen. Maar ook die operatie gelukte, zoodat Imam Jahja zich gedwongen zag den vrede te aanvaarden. Ibn Saoed toonde zich ook toen een waar dig politicustijdens de operatiën waren namelijk Britsche, Fransche en Italiaansche kruisers voor Hodeida verschenen, „om de belangen van hun respectievelijke landgenooten te ver zekeren". Ibn Saoed wees echter elke inmenging van de hand, zorgde voor orde en veiligheid in het door hem bezette gebied, en liet bij den vrede Imam Jahja in functie zij het dan als vazal der Wahabieten. Hiermede is aan de krijgsdaden van Koning Ibn Saoed een einde gekomen. Wat thans in Arabië niet tot het vrije Saoedië behoort is onderhoorig aan Engeland en Frankrijk. Beziet men het schetskaartje dat wij op blz. 930 bijvoegden, dan vindt men op het Arabische schiereiland in het Zuiden de Engelsche kroonkoloniex) Aden (230 km2) en het enorme achterland (Aden Protectorate) 120.000 km 929 x) De strategisch belangrijke deelen van het Britsche imperium zijn kroonkolonie of worden dat, zoodra het imperiaal belang de losmaking uit het dominion verband eischt. Zoo b.v.Aden, Hongkong, Malaya, Matthew Isle en Victoria Point, gelegen aan den W.-uitgang van het nog ongeboren Kra-kanaal in Siam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 10