kringen dan naar modernen stijl los willen zien van de wereldlijke macht, doch als algemeen erkend symbool van den Islam, op hetwelk aller blikken zullen zijn gericht. Ibn Saoed zou in de toekomst die Kalief kunnen worden omdat zijn Rijk niet alleen geheel onafhankelijk is van het buitenland", maar tevens door zijn krachtig voorbeeld de eenheid van den Islam groote vorderingen heeft gemaakt. Alle kenners van Arabië zijn het er over eens dat als ooit een man voor den titel in aanmerking komt, het Ibn Saoed zal wezen. De Koning is echter een realist, die weet hoe ver zijn macht nu reiken kan en zich tevreden stelt met de leiding der Arabieren, het beheer der Heihge Oorden in Mekka, en de ver dediging van het ware geloof. Enkele merkwaardige vorderingen in den Islam. Vóór den wereldoorlog waren in Japan de Islamieten zeer schaarsch. Maar daarna is dat anders geworden, zoodat thans reeds tienduizenden Japanners Moehammedaan zijn en de Japansche Regeering den Islam officieel als een der staatsgods diensten heeft erkend. Een Islamietisch seminarium m Tokio, Islamietische scholen in vele steden, de in oprichting zijnde Islamietische Hoogeschool nauw verbonden aan de AiAzhar van Kaïro wijzen op een krachtig leven. Ter illustreering zij vermeld, dat bij de opening van de tweede Moskee in Tokio in Mei-Juni van dit jaar, afgezanten waren gezonden door China, de Philippijnen, Toerkestan, Ned.-Indie, Britsch-Indië, Egypte, Saoedië en Jemen welke allen door den Keizer van Japan in audiëntie werden ontvangen. En de viaag is gerechtvaardigd: of de belangstelling gewettigd was door de zuiver godsdienstige kwestie van de opening van een Moskee m een ver verwijderd land, dan wel de Islam hier moet worden gezien als het cement tusschen pan-Aziatische en pan-Arabische g Een tweede opvallende vordering maakte de Islam gedurende de laatste decennia onder de bewoners van het Zwarte Wereld deel. Terwijl de Christelijke zending en missie in Afrika rond 11 millioen aanhangers tellen (waaronder begrepen de 4 millioen leden van de reeds in de 4de eeuw gestichte Aethiopische Koptische kerk), heeft de Islam thans onder de Negers reeds 53 millioen volgelingen, zijnde op de 150 millioen bewoners van In de opgave van Massignon, welke wij in I.M.T. Nr. 7 blz. 614 over namen staan voor Japan 950.000 Moehammedanen Opgegeven. Hoe hij aan dat getal komt is niet duidelijk, tenzij hij wellicht de groep Philippijnen welke niet afzonderhjk voorkomt bij Japan heeft gerekend. Waai in Japan nog slechts 2 Moskeeën zijn, te Tokio en Kobe, is het weinig waarschijnlijk dat het aantal Islamieten reeds dien omvang heett.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 14