Afrika meer dan het derde deel. Van de 5% millioen sterke negerbevolking van Duitsch Oost-Afrika (het tegenwoordige mandaatgebied Tanganjika van Engeland en Roeanda Oeroendi van België) zijn ongeveer 100.000 Christenen en 3 millioen Islamieten. Eindbeschouwing over den Islam. De 240 millioen Islamieten ter wereld kan men als volgt groepeerenin ons Indië een massa van 50 millioen, in Voor- en Achter-Indië, Z.-China en de U.S.S.R. een massa van 100 millioen, in De Nabije Oost met Turkije en Egypte een massa van 50 millioen, in verder Afrika een massa van 40 millioen. Dit is inderdaad een enorm aantal en vrij compact aaneen- wonendvergeleken met de 571 millioen Christenen der wereld is het aantal evenwel niet onrustbarend. Er is echter een „maar" bij Het Christendom is sterk verdeeld, niet alleen over de wereld, en niet alleen in de 353 millioen Roomsch Katholieken en de 218 millioen Protestanten, maar ook binnen die hoofd vormen is verdeeldheid. Men dient de macht van eene geloofsbelijdenis niet alleen af te meten naar de gesommeerde aantallen harer aanhangers, doch veeleer na te speuren, in welke mate dat geloof tot in de harten der menschen is doorgedrongen. Uit de geschiedenis van den Islam blijkt duidelijk en bij herhaling, dat deze als nauwelijks eenig ander geloof over fanatieke krachten beschikt, en het strijdlus- tigste geloof is. De Koran vormt een onverbreekbare godsdienstige eenheid van alle volken die hem belijden. Overal waar het Boek werd gelezen en opgevolgd, zonder er over te debatteeren en zijn inhoud te analyseeren, is het succes groot geweest, en heeft het Avondland nooit meer bereikt dan tijdelijke materieele overwinningen. Wij hebben dit gezien bij den strijd der puriteinsche Waha- bieten wij zien het nu nog in den strijd in Palestina, die al eenige jaren duurt. Wij hebben het gezien van de puriteinsche secte der Senoesi, welke den Italianen jarenlang (1911 tot 1933) hard nekkig kamp leverde in Libye, alvorens door Graziani te worden onderdrukt. Voor hoe lang Wij zagen het van Moehamad al Mahdi al Senoesi, die in 1885 de Engelsche bezetting van Kartoem, onder bevel van Gordon, na bijna een jaar belegering nam en doodde en ten slotte bij Omdoerman door Kitchener werd afgestraft. G. W. Stevens (With Kitchener to Khartoum) beschreef dit aldus „De laatste dag van den Mahdi was zijn grootste dag. De „derwischen (50.000 man. SI.) konden nergens onze troepen „nabij komen, en weigerden terug te trekken. „Het was geen slag maar een executie 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 15