1. H. COLIJN Ridder 3e klasse der Militaire Willemsorde. 1903 30 September 1938. Vijf en dertig jaar geleden behaagde het onzer Koningin, de krijgsmansdaden van den toenmaligen kapitein der Infanterie van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger HENDRIKUS COLIJN te beloonen met een benoeming tot Ridder 3e klasse van de hoogste Orde, welke de verheven Gebiedster van het Rijk der Nederlanden vermag te verleenen. Deze hooge waardeering van daden van moed, beleid en trouw vormde den sluitsteen van de reeks van militaire belooningen en onderscheidingen, welke den huidigen Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, eertijds ten deel mochten vallen. Reeds op 25-jarigen leeftijd verwierf de tweede-luitenant der Infanterie H. Colijn het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde voor het zich onderscheiden bij de verovering van Tjakranegara op 18 November 1894 door met bijzondere kalmte, moed en beleid zijn peloton bij de bestorming van de Poerie onder benarde omstandigheden aan te voeren. Slechts 5 jaren waren verloopen toen den inmiddels tot eerste- luitenant bevorderden H. Colijn de groote eer te beurt viel om door H M. de Koningin te worden begiftigd met de Eeresabel, wegens het zich onderscheiden bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdperk van 1 Juni 1899 31 December 1899. Reeds een jaar later, na 8 jaar dienst als officier, volgde zijn buitengewone bevordering tot kapitein-adjudant van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, den Generaal J. B. VAN HEUTSZ. En er zouden toen nog slechts 2 jaren voorbijgaan tot het tijdstip, waarop H. M. de Koningin op 30 September 1903 Haar besluit zou teekenen, dat de bevordering tot Ridder 3e klasse der Militaire Willemsorde tot een feit maakte. De aan dit besluit ten grondslag liggende voordracht luidt in de termen, welke dergelijke voordrachten kenmerken „Na van 18 Mei tot 12 Juni door zijn actief optreden in de boven Pasei en Keureutoistreek tal van uitgewekenen tot terugkeer in hunne kampongs te hebben gedwongen, zette deze officier van 28 Juni tot en met 2 September zijne actie v n tegen Polèm en pretendent Sultan voort. 921

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 2