In 1918 heeft men een proefbestelling gedaan van een auto radiostation en ontvangstations voor de Artillerie vervaardigd m Nederland, doch deze is op een groote teleurstelling uitgeloopen. Na afloop van den Europeeschen oorlog werden uitbreide voor stellen gedaan betreffende de draadlooze telegrafie in het Indische Legereen zeer groot aantal radiostations van verschillende tvnen 'en een uitgebreide personeelsvoorziening werden noodig geacht, terwijl een geheel aparte radioafdeeling zou moeten worden gevormd. Er werd echter geen beslissing in deze kwestie genomen. Wij meenen hier nog melding te moeten maken van een niittig gebruik van de toen reeds oude militaire radiostations bij de wetenschappelijke expeditie van het Indische comité naar de Noordkust van Nieuw Guinea en bij de geologische expeditie m de omgeving van de Humboldsbaai in het jaar 1920. Het groote nut van het gebruik van de radio in onbegaanbaar terrein is hierbij duidelijk gebleken, terwijl voor de militaire radioafdeeling het deelnemen aan de beide expedities van groot belang is geweest niet alleen, omdat er nuttig werk is verricht, maar vooral ook, omdat het radiopersoneel werkende onder dikwijls zeer ongunstige omstandigheden een groote practische ervaring heeft opgedaan. In 1920 werden met medewerking van thans wijlen dr. de Lroot proeven genomen met het gebruik van de 3-electroden lamp, welke hebben geleid tot het doen van voorstellen tot het aan schaffen van nieuw radiomaterieel, t.w. 5 Marconi Y. C. 3- en 2 draagbare Telefunken radiostations, zijnde ongedempte lampen stations. Dit materieel kwam in 1922 in Indië aan en was voor dien tijd zeer modern. Echter had intusschen (in 1922) de groote legerinkrimping plaats gevonden, zoodat wel over goed materieel werd beschikt maar de personeelsaanvullmg achterwege bleet. Voor zoover ons bekend zijn bovengenoemde radiostations uit sluitend bij interne oefeningen gebruikt en nooit bij tactische troepenoefeningen ingedeeld. Omstreeks 1921 werd de wereld verrast door buitengewone resultaten, welke door radio-amateurs werden verkregen bij het gebruik van korte golven (van 20 tot 30 meter)Met een zeer kleine energie konden zeer groote afstanden worden overbrugd en het is logisch, dat men al direct weer dacht aan het gebruik van deze korte golven voor militaire doeleinden. Bij de genie troepen werd in 1926 een aanvang gemaakt met het nemen van proeven op de korte golven, waarbij gebruik werd gemaakt van in de eigen werkplaatsen gebouwde toestellen. Alhoewel ten slotte is gebleken, dat de waarde van de korte golven (in het bijzonder van die beneden 50 meter) voor het overbruggen der z.g. tactische afstanden germg is, hebben de met deze proefnemingen bereikte resultaten den stoot gegeven tot de uitbreiding van de voormalige technische compagnie van het 949

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 30