De centrale luisterdienst heeft tevens tot taak het eigen radio verkeer te controleeren, zoodat onmiddellijk kan worden ingegre pen, indien op een onjuiste wijze van de radio wordt gebruik gemaakt. B. De noodzaak tot het vercijferen van de per radio te ver zenden berichten. Het afluistergevaar maakt het vercijferen van belangrijke radio berichten noodzakelijk dit gaat gepaard met veel tijdverlies en vereischt een groote nauwkeurigheid van werken naast een gron dige kennis van de desbetreffende voorschriften. Wij meenen te moeten betwijfelen of door de troepenofficieren in het algemeen gesproken wel over deze vereischte grondige kennis wordt beschikt, doch teekenen hierbij direct aan, dat ons V.G.B. moeilijk is toe te passen vooral voor wat betreft het gebruik van de afkortingen en de codes. Deze zijn o.i. niet altijd logisch gekozen en men heeft daarbij geen bepaald systeem gevolgd, terwijl naar onze meening het aantal aangegeven afkortingen te groot is. In de practijk te velde zal dan ook o.i. van het gebruik van afkortingen bij het samenstellen van berichten vaak weinig terecht komen en aan het vercijferen van berichten doorgaans in het geheel niet worden gedacht. Dit is wel zeer duidelijk gebleken bij in Augustus 1937 in de omgeving van Tjiandjoer gehouden groote troepenoefeningen, waarbij door een centralen luisterpost ingedeeld bij de leiding het radioverkeer van de blauwe partij volledig kon worden afgeluisterd. Indien men uitdrukkelijk voorschrijft, dat per radio uitsluitend vercijferde berichten en bevelen mogen worden overgebracht, een beginsel, dat door den Majoor der Infanterie v. d. Beek in het reeds genoemde I.M.T. artikel „Radiogebruik en -misbruik te velde" wordt voorgestaan, dan zal naar onze meening het gebruik van de radio in vele gevallen, waarin dit verbindings middel juist geheel tot zijn recht zou komen, achterwege moeten blijven. Men kan toch moeilijk eischen, dat een commandant van een verkenningspatrouille, waarbij een draagbaar radiostation is ingedeeld (zie A.T.V. I. art. 124) in het donker, terwijl slechts het gebruik van flauw licht toelaatbaar is, op zijn gemak een cijfervierkant gaat maken om een dringend bericht te vercijferen. Hij zal er dan eerder toe komen het bericht per ordonnans te verzenden. Dit sluit echter niet uit, dat het verzenden van radioberichten in klare taal, waarbij totaal geen moeite is gedaan om ze voor den vijand onbegrijpelijk te maken, ten eenenmale moet worden veroordeeld. Ook al wordt er niet vereijferd, dan kan er toch met eenvoudige weinig tijdroovende middelen voor worden gezorgd, dat een 954

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35