bericht op zich zelf beschouwd voor buitenstaanders volkomen onduidelijk wordt. Zoo kan door den betrokken commandant van de verkenningspatrouille met den troepencommandant, die hem uitzendt, tevoren een kleine afspraak worden gemaakt betref fende de berichten wisseling bijv. voor „vijandelijke wielrijders" wordt geseind „keisteenen", belangrijke kampongs krijgen schuil namen e.d., terwijl voor plaatsbepalingen één stel of meerdere stellen coördinatenassen op de kaart worden aangenomen, waarvan de oorsprong met een bepaalde letter wordt aangeduid. Voorts kan worden afgesproken, dat bij alle geseinde tijdstippen een bepaald aantal minuten moet worden opgeteld. Dit alles lijkt misschien wat ingewikkeld, doch het is niet zoo men moet er echter even aan wennen. C. Het gevaar van storingen. De storingen, welke zich bij het gebruik van de radio kunnen voordoen zijn te onderscheiden in a. atmosferische storingen b. plaatselijke storingen door electrische apparaten c. storingen door het eigen radioverkeer (zoowel het burger lijk verkeer als dat van Leger en Marine) d. moedwillige dan wel toevallige storingen door vijandelijke en andere buitenlandsche radiostations e. storingen door defecten aan de toestellen. Ad. a. De atmosferische storingen, welke vaak een hevig gekraak in het ontvangtoestel veroorzaken (de beruchte lucht- storingen) kunnen van verschillenden aard zijn. Over het ontstaan van deze storingen zullen wij het hier niet hebben. In het algemeen is er weinig of niets tegen te doen, vooral bij het gebruik van lichte militaire radiotoestellen, waarvan de zenders doorgaans een geringe energie hebben en de ontvangers niet te ingewikkeld van constructie mogen zijn. Bij gebruik van telegrafie is echter de nadeelige invloed van deze storingen veel geringer dan bij telefonie op dit ondeiwerp zullen wij echter nog terugkomen. Ad. b. Van de electrische apparaten, die plaatselijk hevig storend kunnen werken, noemen wij in de eerste plaats de me dische toestellen en de niet afgeschermde ontstekingsinrichting van benzinemotoren. Ook van electrische trams, motoren en dynamo's zal het radio verkeer vooral in vredestijd veel hinder kunnen ondervinden. Het opheffen van dergelijke storingen is echter ook van veel belang voor den radio-omroep en er zijn reeds inter nationale commissies in het leven geroepen, die van dit onderwerp een speciale studie maken. Het is dus te verwachten, dat hierin allengs verbetering zal komen. 955

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 36