Ad. c. Om deze storingen te voorkomen is een strenge sein- tucht een eerste vereischte. Het geheele leger-radioverkeer moet centraal worden geregeld, waarbij rekening moet worden gehouden met het P.T.T.- en het Marine-radioverkeer, krachtige buitenlandsche zendstations e.d. De individueele geoefendheid, de nauwgezetheid van werken en het verantwoordelijkheidsgevoel van den toestelbedienaar en voorts de kwaliteit van de gebruikte toestellen zijn zeer. belangrijke factoren bij de handhaving van de seintucht. Ad. d. Er zijn tegenstanders van het gebruik van de radio als militair verbindingsmiddel, die de verwachting uitspreken, dat het eigen radioverkeer vrij zeker stelselmatig door den vijand zal worden gestoord door speciale stoorstations hiertoe behoort o.a. de bekende verbindingsspecialist Alexander Bernay. Naar onze meening behoeft men dit gevaar echter niet zoozeer te duchten immers zal de vijand hierdoor zijn eigen radioverkeer vermoedelijk nog veel meer in de war brengen. Wel zal met de mogelijkheid van het ontstaan van de onder d genoemde stoiingen terdege rekening dienen te worden gehouden en daarom woidt het gebiuik van slechts enkele fixe golven voor een militaire radioverbinding door ons principieel onjuist geacht. Elk militair radio-zendtoestel moet een continu-variabel golfbereik hebben echter kunnen in dit golfbereik wel enkele golflengten worden gefixeerd door middel van een palinrichting, welke desgewenscht weer kan worden uitgeschakeld (men spreekt dan van pal- golven) De kans op deze storingen wordt ook in hooge mate beïnvloed door de gevoeligheid en de selectiviteit van het ontvangtoestel. Voorts is ook in dit opzicht grondige kennis van de organisatie van den vijandelijken radiodienst van zeer veel belang. Ad. e. Ook een betrekkelijk eenvoudig radiotoestel is tamelijk ingewikkeld van constructie en radiolampen zijn nog steeds kwetsbare onderdeelen. Weliswaar is de vooruitgang in de techniek groot geweest in het bijzonder voor wat betreft de duur zaamheid en betrouwbaarheid van de in den handel verkrijgbare radio-onderdeelen, doch men kan nog lang niet zeggen, dat een radiostation even betrouwbaar is als bijv. een veldtelefoontoestel De kans op storingen is nog altijd zoodanig, dat het storings- onderzoek tot de belangrijkste lesvakken bij de opleiding van stationscommandanten behoort. Het is noodzakelijk, dat de radio toestellen geregeld en veelvuldig aan een strenge controle worden onderworpen en daartoe moet over een goed uitgeruste radio werkplaats kunnen worden beschikt. Dit is thans bij ons leger gelukkig het gevalook kunnen wij ons verheugen in het bezit van een mobiele radiowerkplaats, welke is uitgevoerd als een vierwieligen aanhangwagen. 956

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 37